Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 20:00
– Pisanie wierszy jest dla mnie związane ze sprawiedliwością, etyką i świadomością społeczną – mówił laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Breyten Breytenbach: nie wierzę w łatwą poezję (Wybieram Dwójkę)
Breyten Breytenbach podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w Teatrze Polskim w Warszawie
Breyten Breytenbach podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w Teatrze Polskim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

herbert_663x364_pion.jpg
Zbigniew Herbert. Serwis specjalny

– Nie wyobrażam sobie twórczości poetyckiej pisanej z perspektywy ludzi bogatych albo tych, którzy są u władzy. Nie wierzę w poezję, która nie mówi o sprawach trudnych i skomplikowanych – powiedział Breyten Breytenbach, którego wyróżniono za połączenie literackiego talentu z bezkompromisową postawą moralną. Twórca był bowiem zaangażowany w walkę z apartheidem w RPA i spędził 7 lat w tamtejszym więzieniu.

Jego zdaniem walka o prawa skrzywdzonych nie jest jednak tożsama z działalnością polityczną. – Dla mnie poezja nigdy nie była wyrazem propagandy – mówił. – Wielokrotnie ludzie próbowali użyć jej w celach politycznych, ale nie odnosiło to pożądanych rezultatów. Zdarza się też, że wiersze używane są w walce politycznej. Używa się cytatów na sztandarach, wypowiadają je strajkujący. W Afryce wielu twórców literackich zostało politykami – dodał.

W Dwójkowej rozmowie pisarz mówił też o tym, w jakich czasach poezja zyskuje na znaczeniu, o swoim stosunku do twórczości i życiowej postawy Zbigniewa Herberta, o pesymizmie jego poezji i fatalizmie ludzkiej natury, a także o byciu rewolucjonistą i o konfliktach z władzą RPA.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Breyten Breytenbach (poeta, prozaik, eseista, autor sztuk teatralnych, malarz)

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mc/zi

Czytaj także

Herbert-Kapuściński. Nagrody dla poetów i tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 19:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację z ogłoszenia nazwiska laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, a także rozmawialiśmy z Katarzyną Mroczkowską-Brand i Williamem Brandem, laureatami Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej niż dokument. Wędrujący dziennik Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:00
– Ciekawe jest śledzenie, jak teksty te przechodzą w różne rodzaje literackie i w różne obszary literaturoznawstwa – mówiła dr Anna Pekaniec o diarystyce Szczepańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty Jeleński. Ambasador kultury, przyjaciel mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 09:00
W związku z 30. rocznicą śmierci znakomitego eseisty i krytyka o jego dorobku rozmawialiśmy z Anną Arno, autorką powstającej właśnie biografii Jeleńskiego, i Piotrem Kłoczowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiosną dobrze pisze się wiersze?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:59
Nie tylko o tym w "Dwukropku" Andrzej Franaszek rozmawiać będzie z dwojgiem poetów - Natalią de Barbaro i Tomasem Venclovą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Kokot. Z obłokami grałem w karty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 05:00
Historia domu, który Michał Kokot zbudował w podtoruńskiej wsi Osiek nad Wisłą, stała się punktem wyjścia do przypomnienia niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń