Wyjść poza teksty. Prawie możliwy świat Tolkiena

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 18:00
– J. R. R. Tolkien stworzył świat bardzo dawnej historii, jaka byłaby mogła być, gdyby wszystko było odrobinę inaczej – mówiła anglistka prof. Dominika Oramus.
Audio
  • Wyjść poza teksty. Prawie możliwy świat Tolkiena (Wybieram Dwójkę)
Okładka Atlasu Tolkienowskiego Davida Daya
Okładka "Atlasu Tolkienowskiego" Davida DayaFoto: materiały prasowe/catwalker/Shutterstock.com

– Wydaje mi się, że to, co było wielką wartością w twórczości Tolkiena, co pozwoliło jej przetrwać do tej pory i cały czas generować nowe teksty, jest tym, o czym marzy każdy pisarz: stworzeniem innego niż nasz świata, pełnego i dobrze skonstruowanego, z historią, geografią, legendami, wiarą i mitologią. Tego rodzaju świat wciąga i kusi, żeby wyjść poza same teksty – powiedziała badaczka.

Prof. Dominika Oramus odwiedziła Dwójkę w związku z polskim wydaniem "Atlasu Tolkienowskiego" Davida Daya, które 4 grudnia trafiło do naszych księgarń. Gościa audycji pytaliśmy m.in. o tę publikację, o sposoby tworzenia przez Tolkiena "świata z gwiazdką", i o to, jak ważne dla Tolkienowskiej fantazji już od czasów jego studiów były pieśni.

Zastanawialiśmy się także nad tym, jak należy wymawiać nazwisko słynnego pisarza: "Tolkien" czy "Tolkin"?

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki UW)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 16.34

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mko

Czytaj także

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:00
W dniu 122. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena prezentujemy archiwalne nagranie, w którym odkrywca Śródziemia czyta tekst w języku elfów. Znawcy mówią w Dwójce także o nieznanym życiu prywatnym pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien wyrodnym wnukiem Wagnera?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 17:00
W Dwójce rozmawialiśmy o europejskiej fascynacji średniowieczem i legendami północnej Europy. Wagner i Tolkien - czy są twórcami mitów, czy też je rewaloryzują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz jak Tolkien? Tak mówią studenci w USA

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:00
- Podczas wykładów w Stanach zaproponowałem moim studentom lekturę "Ogniem i mieczem". Spodziewałem się porównań tej powieści do westernów - opowiadał w Dwójce dr Jan Rybicki, przekładoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń