"Kujawska Atlantyda". Odnalezione melodie ludowe

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 14:13
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" będzie Justyna Piernik, liderka grupy Warszawa Wschodnia, którą można usłyszeć na płycie wskrzeszającej dawną muzykę kujawską.
Justyna Piernik
Justyna PiernikFoto: Bartosz Wojciechowski/Polskie Radio/materiały prasowe

Kujawska Atlantyda_okładka1200.jpg
Odkryj "Kujawską Atlantydę"

"Kujawska Atlantyda" to podsumowanie eksperymentu muzyczno-rodzinno-społecznego, a wydana płyta jest zwieńczeniem kilkuletniej pracy nad rekonstrukcją i próbą ożywienia w naturalnym kontekście dawnej tradycyjnej muzyki z Kujaw. Album jest wynikiem poszukiwania stylu kujawskiego - zarówno w śpiewie, jak i muzyce instrumentalnej oraz tańcu. Na płycie usłyszymy pieśni obrzędowe, liryczne, taneczne, przyśpiewki, kujawiaki, chodzone i oberki.

***

ProMODERN, nagrodzony dwoma Fryderykami sekstet wokalny muzyki współczesnej, wraz z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami stworzył program dla uczczenia jubileuszu szekspirowskiego w roku 2016. Powstał muzyczny pejzaż stworzony do słów sonetów Szekpira. Program współtworzą m.in. Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Paweł Łukaszewski, Stanisław Moryto, Tomasz Opałka, Maciej Zieliński, Dariusz Przybylski, Anna Ignatowicz, Miłosz Bembinow, Aleksander Kościów i Andrzej Borzym jr. Więcej o projekcie w audycji.

***

Najnowsza wystawa w Muzeum Pana Tadeusza to bliski codziennemu życiu autoportret Tadeusza Różewicza przedstawiony w kilku filmach złożonych z wypowiedzi poety o sobie oraz o sensie i bezsensie pisania. Tadeusz Różewicz bardzo rzadko udzielał wywiadów, niechętnie pojawiał się w telewizji, mówił wprost, że czuje się manipulowany przez media. Wolał kryć się za wierszami, dramatami i prozą. To w nich czytelnik miał znaleźć wszystko, co chciał mu powiedzieć twórca. Idąc tym tropem, Muzeum Pana Tadeusza przygotowało wystawę "Różewicz. Bez tekstu", która ma pokazać poetę prywatnego - nie przez wiersze i dramaty, które pisał, ale pozbawionego ich osłony.

***

Europejska Nagroda Teatralna - Premio Europa per il Teatro - powołana została do życia w 1986 roku pod auspicjami Komisji Europejskiej. Celem przedsięwzięcia (któremu patronują Unia Teatrów Europy, Europejska Konwencja Teatralna, Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych, Międzynarodowy Instytut Teatralny UNESCO oraz Śródziemnomorski Instytut Teatralny) jest wspieranie integracji kulturalnej we Wspólnej Europie. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości artystom indywidualnym oraz instytucjom teatralnym, których dzieła pogłębiają - jak głosi regulamin - porozumienie i więź pomiędzy ludźmi. Począwszy od trzeciej edycji jury złożone z wybitnych specjalistów z całej Europy przyznaje także laur o nazwie New Theatrical Realities (Nowe Rzeczywistości Teatralne) - wręczany jednemu lub kilku twórcom kreującym nowy język teatru. O tegorocznej edycji festiwalu opowie Konrad Szczebiot.

***

Przeniesiemy się także do Torunia, gdzie zajrzymy na dwie wystawy w tamtejszym Centrum Sztuki Współczesnej. "Wielowątkowość tkaniny" to przegląd zainteresowania polskich artystów tym medium. Jest także kontynuacją pokazów w toruńskim CSW, związanych z szeroko rozumianym wykorzystywaniem tkanin w sztuce współczesnej - od elementów ubiorów po działania artystyczne. Drugą wystawą jest "Moja mama jest moim największym fanem" Pawła Zawiślaka, znanego także jako Kropki Kreski. Pokaz wpisuje się w cykl prezentacji mających na celu ukazywanie oraz badanie mody i designu w szeroko rozumianym znaczeniu. Po wystawie "Art next to Fashion", na której pośród prac zobaczyć można było dzieło Zawiślaka, czas na prezentację indywidualną, skupiającą się na pracach powstałych w latach 2010–2017.

***

Na audycję "Wybieram Dwójkę" w poniedziałek (18.12) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Jakub Kukla.

mc/iwo

Czytaj także

Jak zostałem tubistą. Wspomnienia Zdzisława Piernika

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 13:00
- Uważam, że każdy może się nauczyć najtrudniejszego utworu, ale trzeba mieć jeszcze iskrę bożą, żeby to odpowiednio zabrzmiało - opowiadał w "Five o'clock" Zdzisław Piernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ojciec z córką, czyli kujawiak Pierników

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 18:00
Pochodzący z Kujaw Zdzisław Piernik i jego córka Justyna, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia, opowiadali o wspólnej płycie, na której prezentują słuchaczom muzykę kujawską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piernik w Mózgu: lepiej żeby próba była spokojna

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 10:00
- Na próbie sprawdzimy tylko poziomy głośności. Gdybyśmy zaczęli grać, to bałbym się, że próba będzie lepsza niż koncert - mówił w Dwójce legendarny tubista, który w ramach cyklu "Supersam + 1" wystąpi w Warszawie na improwizowanym koncercie razem z performerem Davidem Mossem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Improwizacje Zdzisława Piernika i Davida Mossa

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:00
W "Nokturnie" słuchaliśmy retransmisji wieczoru z udziałem dwóch muzyków, którzy 25 maja zainaugurowali nowy sezon cyklu koncertowego SuperSam +1 w Mózgu Powszechnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj "Kujawską Atlantydę"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:35
- "Kujawska Atlantyda" to eksperyment muzyczny, społeczny i rodzinny – mówi o swoim nowo wydanym albumie Justyna Piernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piernik z tubą. Posłuchaj opowieści wirtuoza

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 15:00
Gościem "Zapisków ze współczesności" był Zdzisław Piernik, jeden z najbarwniejszych polskich muzyków, człowiek, który odkrył solowy potencjał tuby.
rozwiń zwiń