X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Żydowskie ulice Warszawy. "Tragiczny punkt kulminacyjny"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 18:31
- Jak się chodzi po tych miejscach, nabywa się umiejętności wniknięcia, przerwania zasłony. Następuje zawieszenie widzenia rzeczywistości, która jest tu i teraz, i wniknięcie w to, co było. Ale trzeba mieć siłę, by się z tym skonfrontować - opowiadał o swoim doświadczaniu żydowskich ulic Warszawy prof. Jacek Leociak, autor książki "Biografie ulic".
Audio
  • Rozmowa z prof. Jackiem Leociakiem o jego książce "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę" (Wybieram Dwójkę)
Dwaj Żydzi na ulicy Nalewki w Warszawie
Dwaj Żydzi na ulicy Nalewki w WarszawieFoto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Bundesarchiv_Bild_101I-134-0778-19,_Polen,_Ghetto_Warschau,_junger_Händler.jpg
Archiwum Ringelbluma. "Ocalona codzienność getta"

W dwunastu obszernych esejach, które składają się na najnowszą książkę prof. Jacka Leociaka "Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę", badacz tworzy historyczny portret dzielnicy północnej, opowiadając jej dzieje poprzez losy ludzi.

- Nie chcę, żeby ta książka była traktowana jako historia ulic gettowych, zamysł jest znacznie ambitniejszy i niezwykle ważny dla zrozumienia istnienia społeczności żydowskiej w Warszawie - podkreślał prof. Leociak.

Na czym polega ten zamysł? Jaki był klucz doboru opisanych w książce ulic i jak "tragiczny punkt kulminacyjny" historii tych miejsc wpływa na ich doświadczanie?

***

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: prof. Jacek Leociak (historyk literatury)

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Getto warszawskie - piekło w środku miasta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 07:00
- Granice getta stały się granicami życia i śmierci. Strzegła ich niemiecka żandarmeria, polska policja i żydowska Służba Porządkowa. Bez specjalnej przepustki nie wolno było wyjść ani wejść - mówił historyk literatury Jacek Leociak.
rozwiń zwiń