X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dudusiem zostałem przez podobieństwo do chłopca z rysunków"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 15:41
- Tak nazywali mnie koledzy w początkach mojego muzykowania. Wzięli to słowo od chłopczyka z rysunków Gwidona Miklaszewskiego, które ukazywały się w jednej z krakowskich gazet - mówił w Dwójce Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.
Audio
  • Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz o genezie swojego pseudonimu i wybuchu II wojny światowej, który przeżył we Lwowie (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja Andrzeja Zielińskiego z benefisu Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza (Poranek Dwójki)
Jerzy Duduś Matuszewicz
Jerzy "Duduś" MatuszewiczFoto: Jacek Turczyk/PAP

kroniki filmowe 1200.jpg
Bohater trzeciego planu. Muzyka z Polskiej Kroniki Filmowej

Słynny muzyk jazzowy i kompozytor opowiadał o genezie swojego pseudonimu w dniu swoich 90. urodzin (10.04). - W tym cyklu rysunków występowali ojciec i syn - mały człowieczek z dosyć dużą główką, który zadawał ojcu różne śmieszne pytania obyczajowe. No i koledzy znaleźli duże podobieństwo między tą postacią a mną i nazwali mnie Dudusiem. Od tamtej pory tak już zostało, nawet w rodzinie wszyscy nazywają mnie Dudusiem - tłumaczył.

Jak wspominał dalej Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, urodził się on w Jaśle, ale bardzo szybko przeprowadził się do Lwowa. - Tutaj właściwie zaczęła się prawdziwa historia mojego rozwoju, mojej edukacji młodzieńczej. Tutaj też zastał naszą rodzinę wybuch II wojny światowej - podkreślał.

Gdzie "Duduś" Matuszkiewicz szukał schronienia wraz z rodzicami, gdy na Lwów spadły pierwsze niemieckie bomby? O tym w nagraniu audycji.

***

Gość: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (saksofonista, kompozytor muzyki do filmów i seriali)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 16.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Saksofon w muzyce filmowej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 15:29
Audycję "Muzyka w kadrze" zaczęliśmy od filmowych kompozycji saksofonisty i wielkiego jazzmana Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
rozwiń zwiń