"Szczeliny istnienia", czyli filozofia codzienności

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 19:19
W "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy o głośnej, wydanej właśnie po raz czwarty, książce Jolanty Brach-Czainy "Szczeliny istnienia".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Tanapipat Wongpinkaew/Shutterstock.com

Witold Gombrowicz pap_19600101_070 1200.jpg
Filozofia z Gombrowiczem w 6 godzin i kwadrans

Ścierka, piasek, szczur, talerz, pąk, kiełbasa, wiśnia, kurz - egzystencjalny konkret to podstawa rozważań Jolanty Brach-Czainy w "Szczelinach istnienia". Wydany po raz pierwszy w 1992 roku esej był wielkim wydarzeniem literackim. Zyskał miano książki kultowej, "biblii feminizmu". Przede wszystkim jednak czytelnicy odbierali te niewielkie objętościowo teksty bardzo osobiście, ponieważ pada w nich pytanie nawet nie o to, jak powinniśmy istnieć, ale o to, jak rzeczywiście istniejemy.

"Szczeliny istnienia Jolanty Brach-Czainy to jedna z najważniejszych polskich książek filozoficznych lat dziewięćdziesiątych, czy raczej jedna z najważniejszych polskich książek filozoficznych w ogóle" - mówił o książce Tomasz Stawiszyński, który będzie gościem "Wybieram Dwójkę. 

Poza tym w audycji:

  • relacja z konferencji prasowej poświęconej XIV Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu Chopin i jego Europa "Od Chopina do Paderewskiego", który odbędzie się w dniach 9-31.08.2018 r.;
  • rozmowa o międzynarodowym projekcie artystycznym zainicjowanym przez prof. Zbigniewa Bajka "Kafka – przełamywanie granic". Prof. Bajek zaprosił do interpretacji myśli Kafki przede wszystkim artystów-pedagogów prawie wszystkich uczelni artystycznych z Polski, Czech i Niemiec. Kolekcja licząca prawie 150 czarno-białych prac wykonanych różnymi technikami to autorskie interpretacje minitekstów Franza Kafki. Ponadto powstało ponad 50 portretów pisarza;
  • zapowiedź premiery "Orfeusza w piekle" Jacques’a Offenbacha (czwartek, 12 kwietnia, w Operze Bałtyckiej). Spektakl reżyseruje Maria Sartova, polska reżyserka, śpiewaczka i dokumentalistka, która od ponad 40 lat mieszka we Francji;
  • zaproszenie do galerii bielskiej BWA, gdzie 11 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności;
  • rozmowa z scenarzystą Marcinem Ciastoniem, autorem "Hiacynta". W 2016 tekst ten dostał się do finału Script Pro, a w 2017 wygrał konkurs Script Wars. W kwietniu 2018 scenariusz dostał się do półfinału Cannes Golden Plume International Screenwriting Competition.  

***

Na "Wybieram Dwójkę" w środę (11.04) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Bartosz Panek.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: filozofia eseistyka
Czytaj także

"Doświadczenia cielesności nie możemy dzielić z innymi"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:00
- Nasze ciało, jego postrzeganie jest doświadczeniem bardzo osobistym, prywatnym. Świadczy o tym doświadczanie bólu. Z jednej strony bardzo nas ono z ciałem wiąże, z drugiej dystansuje. Nagle staje się ono dla nas czymś obcym, wrogim – mówił w Dwójce dr Mateusz Falkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Filozofia i literatura to różne perspektywy stawiania pytań"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 10:00
- Te dwie dziedziny często ze sobą konkurują, choć nie są całkowicie odmiennymi sposobami opowiadania o człowieku. Platon jest przecież wielkim filozofem, a jego dzieła to zarazem świetna literatura – mówił w Dwójce dr Jan Tokarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak i o czym milczeć w rozgadanym świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 16:00
Wydaje się, że w świecie pełnym ekspertów od wszystkiego umiejętność milczenia jest niezwykle potrzebna. O różnych znaczeniach milczenia rozmawialiśmy z prof. Robertem Piłatem.
rozwiń zwiń