more_horiz

"Wynalazca radia był niezwykłym wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 17:30
- Zdumiewa fakt, że Guglielmo Marconi, który dokonał  epokowego wynalazku, nie zyskał uznania w ojczystej Italii. Wagę odkrycia bezprzewodowego telegrafu dostrzegli zaś Brytyjczycy. Może dlatego rzadko się pamięta, że Marconi dostał Nobla – mówił w Dwójce dr Marcin Hermanowski.
Audio
  • "Radiofonia". Rzecz dla pasjonatów i amatorów (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Radiofonia
Okładka książki "Radiofonia"Foto: mat. promocyjne

o wszystkim- e pałłasz -2_1200.JPG
Wspomnienia byłego dyrektora Dwójki

"Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie było publikacji, która w syntetyczny sposób opowiada historię radia. W tej natomiast każdy zainteresowany jego powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem znajdzie zarówno solidną syntezę naukową jak i moc radiowych ciekawostek" – czytamy w nocie od wydawcy książki "Radiofonia".

- Wynalazek Marconiego został najpierw zaprzęgnięty do służby w brytyjskiej marynarce wojennej, ale gdy na początku ubiegłego wieku zawędrował do Ameryki, wymknął się spod państwowej kontroli i stał się przedsięwzięciem czysto komercyjnym. To dało początek złotym latom radia, gdy budowało ono kulturę muzyczną. W 1921 roku w USA działały cztery stacje radiowe, a dwa lata później było ich już 556 - stwierdził autor książki dr Marcin Hermanowski, ilustrując tempo rozwoju radiofonii.

Jakie były jej początki w Europie? W jaki sposób narodził się model radia publicznego? Jak powstało Polskie Radio? Ile kosztował pierwszy polski radioodbiornik?  O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: dr Marcin Hermanowski (autor książki "Radiofonia")

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp


Zobacz także

Zobacz także