"Rygor trasy koncertowej okiełznał wyobraźnię Nicka Cave’a"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 20:11
- W "Torbie na pawia" mieści się wszystko, co wpada w oko i w ucho człowieka, który znajduje się w ciągłej podróży. Surowa dyscyplina wymuszona przez tournée muzyka miesza się tu z monotonią i nostalgią - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Sławek.
Audio
  • O najnowszej książce Nicka Cave’a w przekładzie Tadeusza Sławka (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Nicka Cavea
Okładka książki Nicka Cave’aFoto: mat. promocyjne

Pogrom 1200.jpg
"Pogrom 1905". Opowieści z warszawskiego półświatka

Polska premiera najnowszej książki Nicka Cave’a w przekładzie Tadeusza Sławka odbyła się na początku kwietnia. "New York Times" pisał tuż po jej wydaniu: "Liryczna i halucynacyjna mieszanka prozy, poezji, tekstów piosenek i autobiografii". Inspiracją dla "The Sick Bag Song" była trasa koncertowa grupy Nick Cave & The Bad Seeds po Ameryce Północnej z 2014 roku.

"Spisana w całości na samolotowych torebkach chorobowych swoista kronika czy odyseja rozrosła się podczas tournée obejmującego 22 miasta do pełnowymiarowego poematu prozą, będącego poszukiwaniem źródła sensu, inspiracji i miłości, w którym wszystkie rozdziały-medytacje są wyznaczane przez kolejne miasta na trasie" - czytamy w nocie wydawniczej.

- Ta książka pozwala zobaczyć, jak z tych drobnych zapisków, ulotnych wrażeń i choćby opisów scenografii wyłaniają się powoli teksty piosenek zapisywanych choćby właśnie na torebkach samolotowych. One wyłaniają się wprost z codziennego,  marszowego doświadczenia - stwierdził gość audycji. 

Ile w tej książce jest motywów autobiograficznych? Czy realizm towarzyszący życiu muzyka nie jest przedstawiany w sposób zbyt okrutny? Jakie inspiracje literackie odnajdziemy w książce Nicka Cave’a? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Michał Nowak

Gość: prof. Tadeusz Sławek (tłumacz książki Nicka Cave’a)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 17.15

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

Nathan Hill: nie zamierzałem napisać tak długiej książki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:00
- Pisząc tę książkę, nie chciałem rzucać wyzwania czytelnikom. Ta powieść po prostu we mnie rosła. Tworzyłem ją przez dziesięć lat i był to całkowicie naturalny proces – powiedział autor 800-stronicowej powieści "Niksy", która została uznana w USA za najlepszą książkę 2016 roku.
rozwiń zwiń