"Kruszyniany to symbol tatarskiej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 17:50
- Jesteśmy rodziną tatarską, mieszkamy tu od pokoleń. Bardzo chciałam, by Kruszyniany żyły tatarskością. Chciałam zachować naszą tożsamość, pokazać Polsce, jaka jest bogata dzięki mniejszościom, które żyją na Podlasiu – mówiła w Dwójce Dżenneta Bogdanowicz.
Audio
  • Kruszyniany. Symbol silniejszy od pożaru (Wybieram Dwójkę)
Dogaszanie gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszynianach (woj. podlaskie).  Do pożaru doszło nocy z 30 kwietnia na 1 maja br.
Dogaszanie gospodarstwa agroturystycznego Tatarska Jurta w Kruszynianach (woj. podlaskie). Do pożaru doszło nocy z 30 kwietnia na 1 maja br.Foto: Artur Reszko/PAP

hajnówka festiwal 1200 PAP.jpg
"Festiwal muzyki cerkiewnej to święto narodów i kultur"

Gościem audycji była animatorka kultury tatarskiej w Polsce, która opowie o działaniach na rzecz odtworzenia Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, która spłonęła w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Całkowitemu zniszczeniu uległy rzeczy osobiste, tatarskie pamiątki, albumy, stroje, tatarskie buńczuki.

- Przez 17 lat tworzyliśmy dom dla ludzi, którzy chcieli nas poznać. Nas Tatarów. Teraz to wszystko legło w zgliszczach. Ale rodzina i jej siła, pozwolą nam się podnieść, odnaleźć w tej ciężkiej sytuacji. Spotkaliśmy się też z ogromną pomocą wielu ludzi, za którą bardzo dziękujemy – powiedziała Dżenneta Bogdanowicz.

Tatarzy żyją w Kruszynianach od 1679 r. – zamieszkali tam za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Dziś we wsi mieszka 30 rodzin. Kruszyniany są ważnym miejscem dla liczącej około trzy tysiące osób społeczności polskich Tatarów. Znajduje się tam jeden z trzech muzułmańskich cmentarzy w Polsce. Tatarska Jurta, w której znajdowały się pamiątki polskich Tatarów, to miejsce znane i chętnie odwiedzane przez turystów.

Co takiego jest w Kruszynianach, że młode pokolenie Tatarów jest tak bardzo przywiązane do tego miejsca? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała:  Justyna Piernik

Goście: Dżenneta Bogdanowicz i Maksymilian Witczak

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/pg

Czytaj także

Jak muzułmanin ocalił Żydów przed Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 14:00
Mufti Jakub Szynkiewicz pomimo deklarowanej współpracy z III Rzeszą ratował Żydów Wileńskich, polskich Tatarów czy Karaimów Litewskich. O dwuznaczności jego postępowań w czasie II wojny światowej opowiadał obecny mufti Polski Tomasz Miśkiewicz.
rozwiń zwiń