Krynica zaprasza na wakacje z Nikiforem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 16:40
- Nikifor codziennie przez kilkadziesiąt lat wędrował do Krynicy, gdzie siadał na murku przy Nowych Łazienkach Mineralnych i zachęcał turystów do zakupu swoich obrazków - mówił w Dwójce Zbigniew Wolanin, kurator Muzeum Nikifora w Krynicy i znawca twórczości niezapomnianego artysty.
Audio
  • Zbigniew Wolanin o wakacyjnych atrakcjach związanych z Nikiforem w Krynicy-Zdroju (Wybieram Dwójkę)
Pomnik Nikifora w Krynicy-Zdroju
Pomnik Nikifora w Krynicy-ZdrojuFoto: Shutterstock/Agnes Kantaruk

fotografia 1200.jpg
"Wystawiennicza twórczość Zamecznika to źródło inspiracji"

10 października minie 50. rocznica śmierci słynnego malarza łemkowskiego związanego z Krynicą. Z tej okazji miasto przez całe lato przypominać będzie tę postać. Jedną z form upamiętnienia Nikifora jest przekrojowa wystawa jego twórczości. - Przygotowaliśmy m.in. wybór akwarel z lat 20. i 30., najlepszego okresu twórczego w dziejach Nikifora, kiedy to jeszcze nie był ceniony. Są też obrazy późniejsze, wykonane kredką i ołówkiem, powstałe w szpitalach przeciwgruźliczych, gdzie nie wolno było mu już używać farb ze względów medycznych - mówił Zbigniew Wolanin.

Na wystawie można też oglądać warsztat twórczy Nikifora, czyli małą walizeczkę, w której trzymał proste szkolne kredki, akwarelki i papier, który udało mu się zdobyć. - Najczęśniej nie było to tworzywo najlepszej jakości. Nikifor malował na plakatach, drukach sądowych, paczkach papierosów czy w szkolnych zeszytach - dodał kurator wystawy.

W audycji rozmawialiśmy też o innych wakacyjnych przedsięwzięciach związanych z Nikiforem m.in. szlakach rowerowych i specjalnym pokazie filmu o tym artyście.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Zbigniew Wolanin (kurator Muzeum Nikifora w Krynicy)

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/jp

Czytaj także

Nikifor: moje obrazy to rozmowy z Bogiem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 05:45
W ciągu swojego życia namalował kilkadziesiąt tysięcy rysunków. Uważał, że obrazek jest dopiero skończony, kiedy on sam zrobi mu ramkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Loesje, czyli jak zrobić przechodniom dzień dobry

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 18:30
– Nasze hasła łączy to, że mają konstruktywny przekaz. Właśnie dlatego postanowiliśmy zrobić murale w Warszawie – mówiła Emilia Skiba z grupy Loesje Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stocznia i miasto. Gdańsk z kobiecej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:00
Alternatywne wędrówki po Stoczni Gdańskiej oraz Starym i Głównym Mieście odbywają się szlakami kobiet związanych z Gdańskiem.
rozwiń zwiń