"Romowie wędrują od tysiąca lat. Upamiętniamy ich życie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 15:58
- Naród Romów wyszedł z Indii w 1018 roku, szukając po wojnie nowej ojczyzny. Nasz akcja upamiętnia ten exodus, a także taborowy styl życia i tragiczny los Romów podczas ostatniej wojny – mówił w Dwójce Andrzej Szpunar.
Audio
  • Ruszył Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów 2018 (Wybieram Dwójkę)
Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów
Międzynarodowy Tabor Pamięci RomówFoto: materiały prom.

skansen_1200.jpg
Olenderski Park Etnograficzny pod Toruniem

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z organizatorem akcji Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów 2018, którego tegoroczna odsłona odbywa się w dniach 26-29 lipca. Kolorowa, rozśpiewana kawalkada cygańskich wozów zaprzężonych w konie wyruszyła w czwartek sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, skąd przez Żabno i Borzęcin Dolny uda się do Szczurowej.

- Szlak taboru, w którym biorą udział Romowie z Polski, Słowacji, Niemiec, Szwecji, Anglii i Ukrainy, nie jest przypadkowy. We wszystkich miejscowościach, które odwiedzą oni w ciągu czterech dni, znajdują się mogiły Romów zamordowanych przez Niemców podczas ostatniej wojny - powiedział Andrzej Szpunar.

I przypomniał, że główne cele Taboru Pamięci to integracja Romów wokół ich wędrowania, upamiętnienie zagłady oraz propagowanie kultury. - Tabor jest okazją do spotkania i poznania. Dla młodych to możliwość zasmakowania namiastki życia taborowego, które jest już dla nich tylko historią, a dla starszych jego wspomnienie - zauważył gość audycji.

Jak wygląda tradycyjny tabor Romów? Jakie uroczystości odbędą się podczas tegorocznej jego edycji? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Andrzej Szpunar (Muzeum Okręgowe w Tarnowie)

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/jp

Czytaj także

Romskie korzenie Teresy Mirgi. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 14:00
Zapraszamy do obejrzenia występu romskiej pieśniarki i poetki, założycielki i liderki zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Teresa Mirga pochodzi z grupy Bergitka Roma (Romów Karpackich), którzy od ponad 300 lat prowadzą osiadły tryb życia w południowej Polsce.
rozwiń zwiń