Od neonu do filmu. Nowe życie dla "Nowego życia"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 17:00
- Poszukiwałam nowego miejsca dla siebie i rodziny. Pod Bydgoszczą natknęłam się na intrygujący neon "Nowe życie" umieszczony na byłej rolniczej spółdzielni produkcyjnej. To była jej nazwa i od niej się wszystko zaczęło – mówiła w Dwójce malarka Elżbieta Jabłońska.
Audio
  • "Nowe życie". Od neonu do filmu (Wybieram Dwójkę)
Plansza z filmu Nowe życie
Plansza z filmu "Nowe życie"Foto: materiały prom.

książka_1200.jpg
Redagowanie książek. Zanikające rzemiosło artystyczne

Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Elżbieta Jabłońska - artystka, która zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, fotografią, działaniem performance i sztuką instalacji. Jej wielka przygoda, o której rozmawialiśmy zaczęła się przed kilkunastoma laty.

- Zobaczyłam gigantyczną przestrzeń i niewielki budyneczek, a na nim niedziałający, wielki neon powstały w latach 70. To wszystko miało dla mnie wówczas jakiś swój głęboki sens. Od tamtego czasu był pokazywany w wielu polskich miastach, w galeriach i obok nich. Zawsze budzi wiele emocji i zainteresowania publiczności - stwierdziła artystka.

Stał się także inspiracją do nakręcenia filmu "Nowe życie". To 45-minutowy zapis rejsu statkiem, na którym Elżbieta Jabłońska przewoziła zdobyty i odrestaurowany neon. Zyskał on dzięki temu nowe znaczenie i nowe życie. Jakie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Elżbieta Jabłońska (malarka, performerka)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Czytaj także

Ewa Zarzycka - artystka sztuki performance i nie tylko performance

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:30
- Nazywam się Ewa Zarzycka, jestem artystką sztuki performance i nie tylko performance, w ogóle artystką. Lubię uprawiać też rodzaj tautologii, że np. przedstawiam się w sposób analogowy, na żywo, a za chwilę pokazuję pracę, gdzie mówię to samo. Uważam, że fajne jest to powtórzenie, bo tworzy się rodzaj pewnego absurdu - mówi bohaterka "Spotkań po zmroku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Projekt Powiśle" - twórcze badania miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 15:46
W "Mikrokosmosach" przyjrzeliśmy się niezwykłemu przedsięwzięciu Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, które trwało od jesieni ubiegłego roku.
rozwiń zwiń