Mikrohistorie i anty-Sienkiewicz. Kristina Sabaliauskaite o I Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 17:00
- Chciałam odejść od tradycyjnej powieści XIX-wiecznej o bitwach czy żołnierzach i zobaczyć wojnę z innego punktu widzenia – opowiadała litewska pisarka o swojej najnowszej książce "Silva Rerum II".
Audio
  • Kristina Sabaliauskaitė o swojej książce "Silva Rerum II" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

znp 1200.jpg
"Silva rerum". Drugi biegun Sienkiewiczowskiej historii

Kristina Sabaliauskaitė uznawana jest za najwybitniejszą obecnie litewską pisarkę. Jej bestsellerowa tetralogia "Silva Rerum" została nazwana wydarzeniem literackim na Litwie. Doczekała się wielu nagród, a polski przekład pierwszej części cyklu znalazł się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus".

Druga część cyklu rozgrywa się w 1707 roku w czasach wojen północnych. - Byłam zainteresowana mikrohistoriami, innymi perspektywami na historię. Interesowało mnie, co czuje samotna kobieta zarządzająca dworem gdzieś pośrodku Żmudzi podczas wojen i epidemii - mówiła Kristina Sabaliauskaitė o "kobiecym" spojrzeniu na dzieje. Jak podkreślała, próbowała wykreować - oparty na źródłach - portret kobiety, który różni się od tradycyjnego, literackiego obrazu.

Jaki jest to portret? Dlaczego niektórzy nazywali pisarkę "panią Sienkiewicz", inni natomiast mówili o antysienkiewiczowskiej wizji dziejów? Jaka polska powieść historyczna zrobiła na Kristinie Sabaliauskaitė największe wrażenie? W rozmowie również o sproblematyzowanym wątku religijnym, którego nie mogło zabraknąć w opowieści o barokowym świecie.

agnieszka pilaszewska 1200.jpg
"Silva rerum". Nadbałtycki bestseller o XVII-wiecznym Wilnie

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Kristina Sabaliauskaitė (pisarka)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/pg


Czytaj także

Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje 1939 roku. Pisarze w cieniu zbliżającej się wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 08:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały - nie tylko z perspektywy literatów - ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Majewska: Grabiński fantastyką zapełnił religijną próżnię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:51
- Jego teksty stanowią świadectwo poszukiwań alternatywnej religijności - o twórczości przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze dwudziestolecia opowiadała w Dwójce autorka o książki o Stefanie Grabińskim.
rozwiń zwiń