Dizajn, który odpowiada na wyzwania współczesnego świata

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:36
- "Dizajn empatyczny" to pojęcie odmienianie w branży od jakiegoś czasu przez wszystkie przypadki. Jest to po prostu dizajn dostosowany do potrzeb odbiorców - mówił w Dwójce Michał Bachowski, kurator wystawy "Empatia, teraz!".
Audio
  • Michał Bachowski o wystawie "Empatia, teraz!" w galerii Dizajn BWA Wrocław (Wybieram Dwójkę)
Eksponat prezentowany na wystawie Empatia, teraz
Eksponat prezentowany na wystawie "Empatia, teraz!"Foto: materiały prasowe galerii BWA Wrocław

falowiec gdańsk 1200.jpg
Anna Cymer: architektura z okresu PRL to dziedzictwo, które znika

Wystawę można oglądać w galerii Dizajn BWA Wrocław. Prezentowane są na niej projekty, które pomagają w tworzeniu lepszych rozwiązań dla osób w trudnej sytuacji: migrantów, uchodźców, ludzi poszkodowanych przez katastrofy naturalne, ale też dotkniętych biedą.

- Jak myślałem sobie o tej wystawie, zauważyłem coś takiego, że pojęcie "dizajn empatyczny" stało się zdecydowanie zbyt komercyjne. Przed projektantami stoją dzisiaj większe wyzwania niż zaprojektowanie trochę bardziej wygodnego krzesła czy bardziej intuicyjnego telefonu. Mamy we współczesnym świecie dużo większe wyzwania i projektanci mogliby pomóc w poradzeniu sobie z nimi - podkreślał Michał Bachowski, z zawodu ekonomista i dizajn manager.

Na wrocławskiej wystawie prezentowane są przykłady projektów, które wychodzą naprzeciw takim wyzwaniom. W jaki sposób? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Michał Bachowski (kurator wystawy "Empatia, teraz!")

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/jp

Czytaj także

"Z upływem czasu design z poprzedniej epoki zaczął być doceniany"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 08:44
- Doczekaliśmy czasu, gdy nagle zwracamy uwagę na rzeczy, na które jeszcze niedawno byśmy w ogóle nie popatrzyli. Chodzi mi o wzornictwo przemysłowe, sztukę użytkową, tzw. polski design - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski pawilon nagrodzony na "London Design Biennale"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 08:00
- To duże wyróżnienie dla koncepcji szkicującej historię Polski poprzez przedmioty, które w sposób bardzo istotny wpłynęły na życie Polaków - mówił w Dwójce Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń