"Awangarda i państwo". Sztuka, kontestacja i utopia społeczna

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 16:00
- Nasza wystawa prezentuje dzieła międzywojenne i okres powojenny. Widać w nich kontynuację wątków powstałych w II RP aż po późne lata PRL. Artyści awangardy byli przecież bardzo radykalni, niektórzy komunizowali – mówiła w Dwójce Dorota Monkiewicz, kuratorka łódzkiej wystawy. 
Audio
  • Awangarda na tle burzliwych przemian politycznych w XX wieku (Wybieram Dwójkę)
Katalogi i ulotki do wystawy Awangarda i państwo
Katalogi i ulotki do wystawy "Awangarda i państwo"Foto: materiały prom./Muzeum Sztuki w Łodzi

Edward Dwurnik1200.jpg
Edward Dwurnik. Król 6,2 tysiąca obrazów

Ponad 600 prac artystów prezentujących związki ruchów awangardowych z przemianami politycznymi w XX w. składa się na ekspozycję w Muzeum Sztuki w Łodzi zatytułowaną "Awangarda i państwo". - To ważna wystawa, bo podejmuje problematykę funkcjonowania polskiej awangardy także w kontekstach pozaartystycznych. Awangardę okresu międzywojennego i czasów PRL łączy kwestionowanie zastanej rzeczywistości społecznej i kulturowej - powiedział Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Według autorów ekspozycji ma być ona próbą odpowiedzi na pytania o związki awangardy ze zmianami politycznymi minionego wieku. - Artyści międzywojennej awangardy byli idealistami, wierzyli w ustrój sprawiedliwości społecznej i wielu z nich wydawało się, że gwarantem tej szczęśliwości będzie Związek Radziecki jako ojczyzna międzynarodowego proletariatu - stwierdziła Dorota Monkiewicz.

Na zwiedzających ekspozycję czekają dzieła najsłynniejszych twórców różnych pokoleń awangardy, m.in. Kazimierza Malewicza, El Lissitzky'ego, Władysława Strzemińskiego, Alexandra Archipenko, Henryka Stażewskiego, Stefana i Franciszki Themersonów, Tadeusza Kantora, Ewy Partum, Józefa Robakowskiego, Marii Jaremy i Zbigniewa Libery.

Inicjatorami tego przekrojowego przedstawienia związków awangardy z państwem byli artyści grupy Łódź Kaliska. Czy ich zamiar się powiódł? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Dorota Monkiewicz (kuratorka wystawy "Awangarda i państwo") oraz Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi)

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Czytaj także

Op Enheim. Otwarte miejsce dla sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 13:46
W audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiadaliśmy o wystawie "1/1/1/1/1", która zainaugurowała otwarcie nowego miejsca ekspozycji, spotkań i koncertów we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od tradycji po eksperyment. Światowe kostiumy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 10:00
- Chodziło o to, by się spotkać i zobaczyć, jak wygląda na całym świecie projektowanie kostiumu – opowiadał prof. Paweł Dobrzycki o wystawie "Kostium na przełomie wieków 1990-2015", którą można oglądać w budynku warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń