"Atlas odkrywców". Książka dla niepoprawnie ciekawych świata

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 16:00
- Chcieliśmy zrobić wielki zbiór wszystkich faktów o świecie. W naszym atlasie znalazło się ponad trzy tysiące haseł z przeróżnych dziedzin. To dobra pozycja dla wielbicieli quizów czy teleturniejów - mówił w Dwójce Michał Gaszyński.
Audio
  • "Atlasu odkrywców". Spotkanie ze współautorem książki (Wybieram Dwójkę)
Okładka Atlasu odkrywców na tle kuli ziemskiej
Okładka "Atlasu odkrywców" na tle kuli ziemskiejFoto: mat. pras.

wieża eiffla nad piną kresy 1200.jpg
Ślady polskiej nowoczesności na Kresach

Gościmi audycji "Wybieram Dwójkę" był współautor publikacji poświęconej ciekawostkom na temat naszej planety. Strony "Atlasu odkrywców" wypełniają informacje o kulturze, historii, ekonomii, przyrodzie, geografii, wydarzeniach sportowych i wielu innych dziedzinach.

- Ciekawość świata towarzyszy mi od dzieciństwa. Zwiedziłem Amerykę Północną, Brazylię i północną Afrykę. To jeden z powodów powstania pomysłu na zrobienie nietypowej mapy wypełnionej ciekawostkami. Gdy zebraliśmy pieniądze na realizację wielkoformatowych map, angielski wydawca zaproponował nam zrobienie z nich książki - powiedział gość audycji.

Najwyższe góry, najdłuższe rzeki, największe i najmniejsze kraje. Mapy wypełnione są ciekawostkami, które pokazują m.in. historię opisywanego regionu. Wskazują także ciekawe miejsca, jak to, w którym stanął pierwszy McDonald, którędy biegnie najdłuższy most czy najgłębszy tunel.

Skąd autorzy atlasu czerpali potrzebne do powstania map informacje? Jakimi kryteriami kierowali się przy selekcji faktów? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Michał Gaszyński (współautor "Atlasu odkrywców")

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch


Czytaj także

Mieczysław Klimaszewski – uczony, wykładowca, poseł

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:22
Kolejny odcinek cyklu "Niepatroni" poświęciliśmy postaci prof. Mieczysława Klimaszewskiego (1908-1995) – geografa, wybitnego geomorfologa, posła na sejm PRL, wiceprzewodniczącego Rady Państwa i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń