Stanisław Dybowski: Franciszek Liszt jest moją miłością od początku

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:00
- Zwrócił mi na to uwagę Jan Weber. Powiedział: "Proszę pana, najciekawszym kompozytorem romantycznym był Franciszek Liszt". Zacząłem głębiej wchodzić w zagadnienia związane z twórczością Liszta, ale również z jego życiem i działalnością wirtuozowską jako wykonawcy - mówił w Dwójce autor książki o słynnym kompozytorze i pianiście.
Audio
  • Stanisław Dybowski o książce "Franciszek Liszt. Przyjaciel Polski i Polaków" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Shutterstock

jarocki-biografia_1200.jpg
Elżbieta Konieczna: Jerzy Jarocki to dla mnie nadal tajemnica

"Franciszek Liszt. Przyjaciel Polski i Polaków" nie jest typową biografią. Stanisław Dybowski wydobywa na plan pierwszy związki artysty z Polską. Przedstawia liczne grono ważnych w życiu Liszta Polaków, wymienia polskie wątki w jego twórczości, wreszcie opisuje jego zaangażowanie w sprawy polskie. Tym samym pozwala spojrzeć na tego wybitnego kompozytora i pianistę, któremu Polska i jej kultura były bardzo bliskie, z zupełnie nowej perspektywy.

- Doszedłem do wniosku, że nie było do tej pory podobnej publikacji. Jak się okazało, nawet najwięksi lisztolodzy mają trudności: po pierwsze dotarcia źródłowego tych wszystkich kontaktów Liszta z Polską i Polakami, a po drugie jest jeszcze bariera językowa - tłumaczył gość Dwójki.

Do jakich materiałów dotarł Stanisław Dybowski? Z którymi współczesnymi sobie wybitnymi Polakami znał się Liszt? O tym w nagraniu audycji. 

***

Rozmawiała: Anna Skulska

Gość: Stanisław Dybowski (muzykolog, pedagog, krytyk muzyczny, publicysta)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 17.20

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/bch

Zobacz więcej na temat: biografia MUZYKA Anna Skulska
Czytaj także

Maria Wilczek-Krupa: Górecki ciągle natrafiał pod swoimi nogami na jakieś kłody

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 20:30
- Bardzo charakterystyczne cechy jego charakteru to upór, uczciwość i niezłomność. Udowadniał to przez całe swoje życie. Dlatego sprowadzanie Góreckiego do samej III Symfonii jest uproszczeniem - mówiła w Dwójce autorka książki "Górecki. Geniusz i upór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joseph Conrad i jego mroczny świat według Mayi Jasanoff

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 12:00
- Conrad jest dobrze znany na świecie, ale niestety dlatego, że był ostro krytykowany prze nigeryjskiego pisarza Chinue Achebe, który zarzucił mu rasizm. Co gorsza ta łatka do niego przylgnęła – mówi w Dwójce autorka książki "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata".
rozwiń zwiń