Andrzej Kosendiak: "Widma" Moniuszki to wielka muzyka

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 18:50
- Od początku prac nad tym dziełem czuliśmy, że uczestniczymy w czymś naprawdę ważnym - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu o płycie nagrodzonej Fryderykiem w kategorii "Album Roku. Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa".
Audio
  • Andrzej Kosendiak o Fryderykach, które otrzymały w tym roku zespoły Narodowego Forum Muzyki oraz o festiwalu Musica Electronica Nova (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty Stanisław Moniuszko - Widma
Okładka płyty "Stanisław Moniuszko - Widma"Foto: materiały prom./Łukasz Rajchert (NFM)

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

Album "Stanisław Moniuszko - Widma" to wspólne dzieło dwóch zespołów Narodowego Forum Muzyki: Chóru NFM i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

- Kilka lat temu przewidzieliśmy, że będzie Rok Moniuszkowski i się do niego przygotowaliśmy. "Widma" nas zainteresowały i wykonaliśmy bardzo rzetelną pracę, ponieważ pierwsze czego dokonaliśmy, to było odświeżenie partytury. Dotarliśmy do rękopisów, do materiałów Towarzystwa Moniuszkowskiego. Mamy więc partyturę oryginalną, oczyszczoną z wszystkich poprawek czy przeróbek, które były dokonywane w ciągu lat. To wielka, przepiękna muzyka - podkreślał gość Dwójki.

Szef NFM mówił również w audycji o pozostałych trzech Fryderykach, które otrzymały w tym roku podlegające mu zespoły oraz o festiwalu Musica Electronica Nova, który w maju po raz 9. odbędzie się we Wrocławiu.

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Kosendiak (dyrektor NFM)

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 16.30 

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/bch

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: Mielczewski był najpopularniejszym polskim kompozytorem epoki baroku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 10:00
- W XVII wieku dzieła Marcina Mielczewskiego były znane w całej Europie. Jego utwory zachowały się w zbiorach od Lubeki przez miasta saksońskie, Morawy, Gdańsk, Wrocław aż po Smoleńsk - mówił w Dwójce szef Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja Roku Wazowskiego. Przypomnieć świetność I Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 12:55
- Świętując stulecie odzyskania niepodległości, skupiamy się na XIX wieku czy początkach kolejnego stulecia. Zresztą słusznie, bo to był okres, gdzie wielu Polaków chciało czynnie włączyć się w dzieło odzyskania własnego państwa. Ale za czym oni tęsknili? Właśnie za tą I Rzeczpospolitą - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak, dyrygent i dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
rozwiń zwiń