Edmund Niziurski. Pisarz do dziś brzmiący autentycznie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:56
- Napisałem książkę o pisarzu formacyjnym, odrębnym od twórców literatury młodzieżowej takich jak Szklarski, Nienacki, Wernic czy Bahdaj. Wszystkie jego opowieści działy się tu i teraz w realiach PRL, blokowiska czy małego miasteczka. Ale nie ma w nich płaskiej dydaktyki – mówił w Dwójce Krzysztof Varga, autor "Księgi dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim".
Audio
  • Przemawianie do serc i rozumów. Fenomen Edmunda Niziurskiego (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"To pierwsza biografia Mistrza. Na początku słów kilka, dlaczego Edmund Niziurski wielkim pisarzem był. Potem galeria rabusiów, złoczyńców, oszustów, których lubimy, a nawet kochamy. A także zacne grono gogów. Później historia życia pisarza, którego fenomenalne książki ukształtowały całe pokolenia dorosłych dziś ludzi – czytamy w nocie od wydawcy książki, która będzie miała swoją premierę w najbliższą środę.

- Proza Niziurskiego się broni, bo pokazywał w swych książkach ważny emocjonalnie moment w życiu młodego człowieka, który przestaje być dzieckiem, ale nie jest jeszcze dorosłym. To bardzo krótki i trudny moment, w którym nastolatek zaczyna czuć, że niebawem wejdzie w nowy etap życia mogący być rozczarowaniem w szarej, pozbawionej perspektyw rzeczywistości PRL – przekonywał w audycji Krzysztof Varga.

Co takiego było w pisarstwie autora "Sposobu na Alcybiadesa", że jego historie, rozgrywające się w zgrzebnej Polsce, tak bardzo przemawiały do serca, ale i do rozumu? Czy proza Niziurskiego czytana dziś w zupełnie innej rzeczywistości, innym kontekście zachowała walor prawdziwości? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Varga (pisarz)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/jp

Czytaj także

Obraz mężczyzny w nowych polskich powieściach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 11:38
W audycji "Czytelnia" przyjrzeliśmy się bohaterom książek "Wysokie Chmury" Alana Sasinowskiego oraz "Mim" Szymona Słomczyńskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kofta: "Mój czołg" to powieść rozpaczliwie śmieszna

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:30
- Horvath opowiada o traumie interwencji wojskowej w Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku, ale jego powieść wyróżnia się konstrukcją. Narratorem jest porucznik, niby prosta ale wielowarstwowa postać. Syn prominenta, tłumacz pierwszego sekretarza węgierskiej partii komunistycznej jest jednocześnie naiwniakiem, dzieckiem które nie rozumie, co się dzieje – mówił w Dwójce krytyk literacki.
rozwiń zwiń