"In touch", czyli polska wieś emigruje na Islandię

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 13:10
Paweł Ziemilski, reżyser filmu, mówił w Dwójce, jak wpadł na pomysł nakręcenia dokumentu opowiadającego o mieszkańcach gminy Stare Juchy koło Ełku, którzy masowo wyjeżdżali na mroźną wyspę. Od lat 80. do Islandii wyjechał co trzeci mieszkaniec. 
Audio
  • Paweł Ziemilski o filmie "In touch" (Wybieram Dwójkę)
Kadr z filmu In touch
Kadr z filmu "In touch"Foto: Polish Docs/mat. prom.

Paweł Ziemilski o takim trendzie dowiedział się jeszcze w szkole filmowej, kiedy kręcił dokument w innej wsi koło Ełku. Przyznał, że długo zastanawiał się, co powinno być motywem przewodnim filmu, gdyż sam fakt emigracji jest co prawda "ciekawy, ale płytki".

- Poprosiłem kilka osób, żebym mógł posłuchać ich rozmów skype’owych z najbliższymi z Islandii. Miałem uczucie podobne do tego, które sam mam podczas rozmów na Skype, że jest fajnie, że widzę tę osobę, że mogę przekazać informacje z dnia codziennego, ale po zakończeniu rozmowy niewiele czuję - wyjaśniał gość Dwójki. Jak przyznał, odniósł wrażenie, że po takiej rozmowie każdy ma pewną potrzebę bliskości, która nie jest spełniona. - Pomyślałem sobie, że to jest jakiś temat, który mógłbym eksplorować w moim filmie - mówił reżyser.

Pojechał więc na Islandię i nakręcił film o życiu osób, które tam wyjechały. Pierwsza fala to były głównie kobiety, które pracowały w przetwórstwie rybnym, i mężczyźni, którzy pływali na kutrach łowiących ryby. Ale z czasem, kiedy społeczność zaczęła się rozrastać, można było znaleźć Polaka w każdej dziedzinie życia. Paweł Ziemilski film o życiu na Islandii połączył z życiem tych, którzy zostali w Starych Juchach.  

Jak zaczęła się emigracja na Islandię? Jak mieszkańcy Starych Juch przyjmowali propozycję reżysera, by wyświetlać im opowieści bliskich w nietypowych miejscach, np. na drzwiach szopy, blaszanego garażu lub na ścianie? Jak emigranci oceniają decyzję o wyjeździe z kraju?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Paweł Ziemilski (reżyser)

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".    

Czytaj także

"Paszporty Paragwaju". Film o bohaterstwie polskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 10:00
- Chciałem podkreślić determinację ludzi w Szwajcarii, którzy będąc w morzu okupowanej przez Niemców i Sowietów Europy, ratowali ludzi - mówił Robert Kaczmarek, reżyser filmu nt. udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń