X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Borys Szyc: opowiadamy o Piłsudskim nieznanym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 17:25
- O tym, że Piłsudski był w szpitalu psychiatrycznym, w ogóle nie wiedziałem. Jak się okazało, reżyser wcześniej też tego nie wiedział – podkreślał Borys Szyc, odtwórca tytułowej roli w filmie Michała Rosy "Piłsudski".
Audio
  • Relacja z warszawskiej prezentacji filmu Michała Rosy "Piłsudski" (Wybieram Dwójkę)
Borys Szyc podczas konferencji z udziałem twórców filmu Piłsudski w warszawskim kinie Iluzjon, 18.06.2019
Borys Szyc podczas konferencji z udziałem twórców filmu "Piłsudski" w warszawskim kinie Iluzjon, 18.06.2019 Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Film pojawi się w kinach od 13 września br., we wtorek zaś (18.06) w stołecznym kinie Iluzjon zaprezentowano jego fragmenty oraz plakat promujący produkcję.

- Opowiadamy faktami nieznanymi, opowiadamy o człowieku - tłumaczył Borys Szyc podejście twórców filmu do biografii Józefa Piłsudskiego. Jak zaznaczył, przywołując anegdotę o "tupeciku", kluczowa tu również była kwestia charakteryzacji, za którą odpowiadał Waldemar Pokromski.

Piłsudski - zobacz serwis specjalny

Akcja filmu obejmuje okres od 1901 do 1918 roku (rozpoczyna się w momencie, gdy Piłsudski ucieka ze szpitala psychiatrycznego) i jest, jak mówiła w "Wybieram Dwójkę" Beata Kwiatkowska, próbą odbrązowienia postaci marszałka, a przy tym pokazania kobiet, które były u jego boku: Marii Piłsudskiej czy Aleksandrze Szczerbińskiej. - To była nieprawdopodobnie ważna osoba. Dziewczyna wychowana w patriotycznym duchu, która całe swoje życie poświęciła temu, żeby Polska była niepodległa - mówiła Maria Dębska, która gra w filmie Aleksandrę Szczerbińską. O wyjątkowości tej postaci opowiadał również reżyser Michał Rosa.

Zapraszamy do wysłuchania calej relacji z warszawskiej prezentacji filmu Michała Rosy "Piłsudski".

fot. Adam Stępień / Next Film fot. Adam Stępień / Next Film

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska 

Goście: Borys Szyc, Maria Dębska (aktorzy), Michał Rosa (reżyser), Krzysztof Jaraczewski (wnuk Józefa Piłsudskiego), Michał Janik (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".


fot. Adam Stępień / Next FilmZ Z Elizą Rycembel rozmawia Beata Kwiatkowska. Fot. Adam Stępień / Next Film

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Maria Ruszar: literaturze potrzebny jest mecenas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:00
- Literatura, jak cała kultura nigdy nie mogła, nie może i nie będzie mogła istnieć bez mecenatu. W Polsce jest to mecenat państwowy, bo mimo trzydziestu lat wolności i rozwoju kapitalizmu nie dorobiliśmy się znaczącego mecenatu prywatnego - mówił w Dwójce szef Instytutu Literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: nie czuję się starcem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:15
- To już za kilka dni, więc muszę powiedzieć, że zbliżająca się okrągła rocznica urodzin robi na mnie ogromne wrażenie. Myślałem, że osiemdziesięciolatek to starzec, a tymczasem to jestem ja. A ja się nie czuję starcem, chociaż nim jestem. Mam zatem, jak widać, kłopot z tożsamością – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń