Strach, miłość, gniew. Emocje dziś a 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 16:00
- Celem tej książki było zastanowienie się nad tym, w którym dokładnie momencie zaczyna się myślenie o emocjach, jakie znamy dzisiaj - mówiła Karolina Wigura o swojej pracy "Wynalazek nowoczesnego serca".
Audio
  • Karolina Wigura o swojej książce "Wynalazek nowoczesnego serca" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Jak przypominała Karolina Wigura, historyk idei wie, że o emocjach myślano na przestrzeni dziejów bardzo różnie. - Nasz słownik emocji różni się od tego słownika, który mieliśmy jeszcze 200-300 lat temu. Na przykład dosyć niedawnym wynalazkiem jest nuda – mówiła autorka książki "Wynalazek nowoczesnego serca". Co istotne, kluczowym dla nowoczesnego rozumienia emocji był wiek XVII. To wówczas, jak mówiła Karolina Wigura, poszliśmy w kierunku takiego myślenia o emocjach, jakie mamy dzisiaj, tzn. związanego z tym, jak działa nasze ciało.

Jak rozumiano emocje przed XVII wiekiem? Które emocje pozwalają społeczeństwu na stabilność i rozwój? I dlaczego "nie ma rozumu bez emocji i emocji bez rozumu"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Karolina Wigura (socjolog, historyczka idei, publicystka)

Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".


Czytaj także

Proza ukraińska. Literackie obrazy namiętności

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:15
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach "Kochankowie Justycji" Jurija Andruchowycza i "Wyspa" Żanny Słoniowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogusław Chrabota: napisałem powieść trochę biograficzną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 10:04
- "Gitara i inne demony młodości" to książka, która ma bardzo mocne tło biograficzne. Napisana jest jak powieść, ale w jej tle przebijają się lata 70 i 80 w Krakowie, Nowej Hucie, w Polsce i to, co było wówczas treścią życia młodych ludzi. To była oczywiście muzyka i ukochanie wolności, pragnienie wyrwania się z szarzyzny PRL-u – mówił w Dwójce znany dziennikarz.
rozwiń zwiń