Festiwal języka polskiego w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:01
- Udało nam się zbudować miejsce, gdzie język i literatura są obecne - opowiadała w Dwójce Joanna Sobolewska, kuratorka festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Audio
  • Justyna Sobolewska o festiwalu Stolica Języka Polskiego (Wybieram Dwójkę)
Zdj. plakatu festiwalowego Stolica języka polskiego
Zdj. plakatu festiwalowego "Stolica języka polskiego"Foto: Materiał promocyjny

Festiwal odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia w Szczebrzeszynie, a tegorocznymi jego patronami są Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska.

- Literatura potrafi wzbudzać emocje, ale jestem szczęśliwa, że na festiwalu udaje się rozmawiać poważnie, mimo że mamy wakacyjną aurę - podkreślała Joanna Sobolewska. - Publiczność, która do nas przyjeżdża, chce rozmawiać, spotykać pisarzy, posłuchać sporów - dodała.

Podczas festiwalu będzie więc można podyskutować o dziełach takich autorów, jak Herling-Grudziński, Kafka, czy Proust. Oprócz rozmów o literaturze pojawią się rozważania o języku. - W tym roku mamy cykl "prosty język", gdzie będziemy krążyć wokół rozmaitych zmian językowych - mówiła kuratorka.

Co roku na festiwal do Szczebrzeszyna przyjeżdża publiczność nie tylko z całej Polski, ale też z Brukseli czy Zurychu. - Cieszymy się, że znowu ściągną do nas tłumy. Przyjeżdżają, żeby spotkać swoich ulubionych pisarzy, żeby rozmawiać i czytać - podkreślała Joanna Sobolewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której m.in. o najważniejszych wydarzeniach podczas festiwalu, znaczeniu rzeki Wieprz dla Szczebrzeszyna oraz bogatej przeszłości tego miasta.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Joanna Sobolewska (kuratorka programowa festiwalu Stolica Języka Polskiego)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am/mko

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nazwy miejscowe - relikt zamierzchłej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 12:03
- Nazwy miejscowe pokazują, od jak dawna są w języku. To jest świetna pamiątka, którą możemy analizować i badać po to, żeby zgłębić historię polszczyzny - mówi językoznawczyni dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń