X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ryszard Krynicki: Enzensberger ma umysł wybitnie matematyczny

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:01
Gościem Dwójki był Ryszard Krynicki – poeta i tłumacz, który opowiadał o twórczości poetyckiej Hansa Magnusa Enzensbergera.
Audio
  • Ryszard Krynicki o twórczości poetyckiej Hansa Magnusa Enzensbergera (Wybieram Dwójkę)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. prom.

Ryszard Krynicki, wybitny tłumacz wierszy Enzensbergera, opowiadał, że twórczością tego poety zainteresował się jeszcze w latach 70., kiedy wychodziły pojedyncze przekłady jego wierszy. - W Polsce ukazał się taki mały wybór poezji w roku 1973 w serii Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ale mojego prawdziwego Enzensbergera odkryłem w czasie pierwszego pobytu za granicą, w Wiedniu w roku 1977. Tam miałem szeroki dostęp do książek poety - mówił.

- W Polsce mówiło się, że to poeta postępowy. Dla mnie Enzensberger jest przede wszystkim myślicielem. Myśliciel to takie słowo, którego rzadko używamy i jest to rzadki typ ludzkiej umysłowości, bo myśliciel to jest coś więcej niż inteligent czy intelektualista. Jego umysł jest też wybitnie matematyczny i robi z tego użytek w swojej twórczości - podkreślał Ryszard Krynicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której m.in. o podróżach Enzensbergera i ich wpływie na twórczość poety, a także jego silnych związkach z Polską. Dowiemy się również o wyzwaniach związanych z tłumaczeniem wierszy Enzensbergera.

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Ryszard Krynicki (poeta, tłumacz)

Data emisji: 9.07.2019

Godzina emisji: 17.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korespondencja Herlinga i Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 18:42
- Szacuje się, że spuścizna Giedroycia wynosi około 250 tysięcy listów i to jest korespondencja liczona od 1945 roku. Przekładając liczbę listów na liczbę dni, to właściwie on głównie pisał listy - mówił prof. Rafał Habielski w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Durrellowie i Miller. Angielscy nomadowie i skandalista

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 19:30
- Od kilku lat obserwujemy renesans zainteresowania twórczością Lawrence'a Durrella. Jeden z architektów tego zajwiska, Peter Pomerantsev, twierdzi wręcz, że jest to autor, który powinien obok Kafki, Prousta i Joyce’a znaleźć się w żelaznym kanonie literatury XX wieku – mówił w Dwójce publicysta Tomasz Stawiszyński.
rozwiń zwiń