Zapomniana nekropolia. Na ratunek tatarskiemu cmentarzowi

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 17:20
- Tatarskich cmentarzy w Polsce jest tylko sześć. Wszyscy słyszeliśmy o Kruszynianach, ale o Studziance czy Zastawku już raczej nie. Wynika to z faktu, że w tych dwóch miejscowościach na pograniczu Podlasia i Lubelszczyzny mamy do czynienia jedynie z pozostałościami kultury tatarskiej – mówił w Dwójce dr Michał Laszczkowski prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Audio
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Avillfoto

Cmentarz w Zastawku powstał po 1679 r. kiedy w miejscowości tej osiedlili się Tatarzy litewscy. Jest jednym z najstarszych zabytków islamu na ziemiach polskich, który przetrwał do obecnych czasów w stanie szczątkowym. Najstarszy zachowany nagrobek Samuela Murzy Koryckiego pochodzi z 1704 r. Jak dotąd odnaleziono łącznie 53 nagrobki, które obecnie poddawane są konserwacji. Prace prowadzi zespół pod kierunkiem prof. Janusza Smazy z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

- Ochrona zabytku może pozostawać w gestii społeczności zainteresowanej dziedzictwem danego regionu. Natomiast renowacja połączona najczęściej z konserwcją wymaga już działań profesjonalistów – powiedział prof. Janusz Smaza, który był tym konserwatorem, który prowadził pierwsze prace na tym cmentarzu już w 1988 r.

- Obecne prace konserwatorskie na nekropolii w Zastawku to element szerszych działań prowadzących do renowacji zabytków kultury Tatarów litewskich w naszym kraju. W ubiegłym roku zakończyliśmy prace konserwatorskie na cmentarzu w Studziance, gdzie poddaliśmy konserwacji niemalże 200 nagrobków. Naszym działaniem chcemy zwiększyć społeczną świadomość istnienia materialnych śladów wielowiekowej obecności tatarskiej w Polsce – powiedział dr Michał Laszczkowski.

Z jakimi trudnościami muszą się mierzyć konserwatorzy? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: prof. Janusz Smaza (wykładowca warszawskiej ASP) i dr Michał Laszczkowski (szef Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Czytaj także

Skopje. Tragedia miasta i jego nowy początek

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:10
Gośćmi audycji byli twórcy wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zatytułowanej "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograficzna opowieść o budulcu wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 08:22
Gościem audycji był Borys Makary, artysta wizualny, fotograf, którego ostatni cykl prac pt. "2460376" prezentowany jest w galerii FOTO-GEN Wrocławiu.
rozwiń zwiń