Kopiec Powstania Warszawskiego. Projekt powstały z namysłem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 14:51
- Staramy się projektować w duchu posthumanizmu, to znaczy projektować nie tylko dla ludzi, ale też dla przyrody. Chcemy jednoczesnie uszanować przyrodę, która przejęła kopiec oraz pamięć historyczną - opowiadała Magdalena Wnęk, jedna z laureatek konkursu na zagospodarowanie wzniesienia na warszawskim Czerniakowie.
Audio
  • Magdalena Wnęk i Maciej Kaufman o projekcie zagospodarowania wzniesienia na Czerniakowie (Wybieram Dwójkę)
Projekt zagospodarowania Kopca Powstania Warszawskiego
Projekt zagospodarowania Kopca Powstania WarszawskiegoFoto: Materiały prasowe

Kopiec Powstania Warszawskiego i okalający go park Akcji "Burza" zyskają nowe oblicze. Miejsce to już niedługo ma stać się zieloną przestrzenią do spotkań, rekreacji oraz lekcji historycznych. Wielofunkcyjne pawilony, dwupoziomowa platforma widokowa i gęsta sieć ścieżek spacerowych to tylko niektóre z propozycji autorów zwycięskiej koncepcji. 

- Trasa na szczyt parku rozpocznie się w pozycji plenerowej, która nawiąże formą do piwnic: zacieśniająca lub poszerzająca się przestrzeń, w których ukrywali się mieszkańcy. Schody będą lekko zdekonstruowane, ponieważ chcemy się posłużyć analogią do barykad powstańczych, które były budowane z elementów nawierzchni. Odnosiliśmy się w konkursie do zdjęć takich barykad - opowiadała architekt Magdalena Wnęk.

Obszar parku ma być w przyszłości poszerzony. Mają znaleźć się tam obiekty o charakterze rekreacyjno-sportowym a także ciąg pawilonów, gdzie znajdzie się m.in. kawiarnia. - Chcemy, aby te budynki służyły mieszkańcom niezależnie od warunków pogodowych - podkreślał Maciej Kaufman.

Jak ma wyglądać Kopiec po przebudowie? Kiedy mieszkańcy Warszawy zobaczą efekty pierwszych zmian? O tym w nagraniu audycji.

***

RozmawiałJakub Kukla

Goście: Magdalena Wnęk i Maciej Kaufman (architekci pracowni topoScape oraz Archigrest)

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

am/mko

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w komiksie. "O historii można mówić w sposób nowatorski"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 12:04
- Poprzez komiks chcieliśmy trafić do ludzi młodych, zainteresować ich historią, pokazać, że można o niej mówić w sposób niebanalny - powiedziała w "Sobocie z Jedynką" Katarzyna Utracka, historyk i jurorka konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirosław Nizio o symbolice Memoriału Ofiar Wielkiego Głodu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 18:00
- Budynek został w części zatopiony w tektonikę terenu, częściowo się z niej wydobywa - opowiadał w Dwójce szef pracowni, która zaprojektowała Muzeum Narodowe "Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu" w Kijowie.
rozwiń zwiń