Agnieszka Korytkowska: kobieta w roli króla Leara to żadna prowokacja

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:47
- Wydaje mi się, że Szekspir, który był bardzo czuły na puls swoich czasów, gdyby dziś pisał, pisałby o królowej. Dlatego, że mamy teraz czas, kiedy kobiety chcą walczyć o swoje prawa. Niemniej mój pomysł nie wynika z takiego ideologizmu. Pomyślałam o tym, ponieważ Iwona Bielska nie gra kobiety. Ma męski kostium, nie prowadzimy jej postaci jako królowej - mówiła w Dwójce Agnieszka Korytkowska o swoim spektaklu "Król Lear".
Audio
  • Agnieszka Korytkowska o spektaklu "Król Lear", który przygotowała dla Muzeum Powstania Warszawskiego (Wybieram Dwójkę)
Aktorka Iwona Bielska podczas próby medialnej spektaklu Król Lear Williama Szekspira w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej
Aktorka Iwona Bielska podczas próby medialnej spektaklu "Król Lear" Williama Szekspira w reżyserii Agnieszki KorytkowskiejFoto: Rafał Guz/PAP

Premiera inscenizacji słynnego dramatu Williama Szekspira odbędzię się 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w Sali pod Liberatorem Muzeum PW.

- Pomyślałam sobie, że to jest taki tekst, który w swojej pojemności i stopniu skomplikowania, a co za tym idzie - wielowarstwowości, z której można dużo rzeczy wyczytać, dotyka tego czegoś, co stoi na styku "Króla Leara" i idei Muzeum Powstania Warszawskiego. Mianowicie chodzi o, jak sobie sama to nazwałam, traumę czasów pokoju. To taka przestrzeń, w której jeden porządek, bardzo destrukcyjny, już się kończy i w jego miejsce powinien przyjść nowy. W związku z tym pewne rytuały, wartości, hasła, ideologizmy, pojęcia typu "honor" nabierają kompletnie nowego znaczenia. Pojawia się rodzaj mentalnej ziemi niczyjej - tłumaczyła Agnieszka Korytkowska.

W jakim sensie postać króla Leara to w spektaklu tej reżyserki postać ojco-matki? Do jakiego stopnia "odchudziła" ona na potrzeby swej inscenizacji tekst oryginału? Dlaczego Sala pod Liberatorem to tak trudna przestrzeń do działań teatalnych? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Agnieszka Korytkowska (reżyserka teatralna)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/mko

Czytaj także

Pieśń Kozła tańczy Szekspira. Grzegorz Bral na "Wyspie"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:00
– To nie jest tylko i wyłącznie "Burza". Oczywiście "Burza" jest punktem wyjścia, ale są tam też Salvador Dali, Picasso, kubiści... – mówił o spektaklu "Wyspa" Grzegorz Bral, aktor, reżyser i twórca słynnego Teatru Pieśń Kozła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kamiński: ostatnie słowa Hamleta zostały zniekształcone

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:03
- "Reszta jest milczeniem" w oryginale brzmi "The rest is silence". Znaczy, że w tym momencie kończy się wszelki dźwięk i zapada cisza śmierci. To znacznie szerszy sens niż powiedzieć "Reszta jest milczeniem", bo to mógłby powiedzieć ktoś, kto żyje, tylko po prostu postanowił się więcej nie odzywać - mówił tłumacz i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń