Tatry, górale i cywilizowanie Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 16:05
- Pierwszą z postaci, które miały znaczenie dla rozwoju Zakopanego był ksiądz Józef Stolarczyk. Proboszcz, który włożył ogromny trud w ucywilizowanie tej miejscowości. Pamiętajmy, że na początku XIX wieku górale nosili skórzane pasy, za którymi zatknięte były nóż i pistolet. Ksiądz oduczał ich pijaństwa i zachęcał do przyjmowania letników - mówiła w Dwójce Agnieszka Lisak, autorka książki "Sielankowanie pod Tatrami".
Audio
  • Tatry. Miejsca i ludzie, którzy rozsławili ich urok (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Zanim pod Tatrami zaczęli się regularnie i tłumnie pojawiać turyści, Zakopane zamieszkiwał "lud na pół dziki, chytry i chciwy". Rafał Malczewski pisał zaś, że "zmienna aura Zakopanego kładła zdrowego w bety, halny wiatr wytracał chorych na płuca, z silniejszych robił alkoholików". Nagminnie pleniło się też zbójnictwo.

- Janosik był dla górali bohaterem, ale skoro Zakopane miało otworzyć się na letników, trzeba było się z jego mitem rozprawić. Dziś trudno jest uwierzyć w to, że profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego nie mógł znaleźć wśród studentów medycyny chętnych do wyjazdu na praktyki w Tatry. Wszyscy bali się zbójników - opowiadała Agnieszka Lisak.

Jak doszło do tego, że miejsce niebezpieczne dla kieszeni i groźne dla zdrowia stało się ulubionym celem turystycznym Polaków, a dla wielu artystów, pisarzy, kompozytorów – domem? W jaki sposób przebiegało cywilizowanie Zakopanego? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Agnieszka Lisak (autorka książki "Sielankowanie pod Tatrami")

Data emisji: 6.08.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko

Czytaj także

Miłość i energia. O.S.T.R. o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 12:00
- Kluczem do tej książki jest miłość - podkreślała Iwona Rusek, opowiadając o "Brzydkim, złym i szczerym" Adama Ostrowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń