Tomasz Tyczyński: wobec Gombrowicza pojawiają się oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 15:12
- Podczas festiwalu będziemy zastanawiać się nad literaturą jako sposobem trwania w cywilizacji, kulturze, przechowania pamięci - opowiadał gość audycji "Wybieram Dwójkę".
Audio
  • Tomasz Tyczyński o rozpoczynającym się festiwalu literackim "Opętani literaturą" (Wybieram Dwójkę)
Festiwal Opętani literaturą
Festiwal "Opętani literaturą" Foto: Materiały prasowe

Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest "Literatura, czyli półwieczność". - To jest trochę obietnica lepszego życia, jednak w tej półwieczności zasiane jest też zwątpienie w status literatury i rolę w świecie - wyjaśniał Tomasz Tyczyński. - Ale tytuł nawiązuje nie tylko do statusu literatury, ale również do nazwy, jaką nadaliśmy cyklowi wydarzeń przypominających o 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza "Gombrowicz Półwieczny". Tu też w tej "półwieczności" jest trochę przekory, bo Gombrowicz to już klasyk, wobec którego mamy pewne oczekiwania. Chcemy, żeby nas uczył, podpowiadał, poniekąd prowadził. Ale Gombrowicz się na szczęście wywija i jest wciąż aktualny - mówił gość audycji.

Jakie wydarzenia można będzie zobaczyć podczas festiwalu? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Tomasz Tyczyński (kierownik Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli)

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

am

Czytaj także

Maciej Wojtyszko: powinniśmy traktować Gombrowicza jako najinteligentniejszego myśliciela prawodawcę

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:40
- Ta mądrość Gombrowicza, który mówi o tym, że sztuka to taki rodzaj obnażania, który jednocześnie jest dochodzeniem do największej prawdy. I to poszukiwanie formy, która nie jest formą naśladowczą, to coś, co nas Polaków stawia w bardzo luksusowej sytuacji. My naprawdę mamy jednego z najwiekszych myślicieli XX wieku wśród pisarzy - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń