X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nagrody Mediów Publicznych. Krzysztof Talczewski: tworzę filmy od 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:51
- Problem polskich archiwów jest taki, że wiele z dokumentów, zdjęć i filmów archiwalnych spłonęło podczas Powstania Warszawskiego i wojny. Jesteśmy relatywnie biedni jeżeli chodzi o archiwa z tego okresu, także trzeba szukać poza Polską - mówił gość Dwójki, reżyser filmów dokumentalnych.
Audio
  • Krzysztof Talczewski o pracy nad filmami dokumentalnymi (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: J. Henning Buchholz/Shutterstock

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2019

Krzysztof Talczewski jest jednym z pięciu nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "obraz". Został doceniony za "rozbudzanie tożsamości narodowej i umacnianie postaw patriotycznych przez dokumentowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o trudnych chwilach odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz kreatywne wykorzystanie nowoczesnych technik medialnych dla ukazania prawdy historycznej".

Ostatni film reżysera, "Niepodległość", oparty został na zrekonstruowanych i pokolorowanych nagraniach archiwalnych z lat 1914-1923. Jak opowiadał twórca, większość nagrań pochodzi z Francji, a zostały one nakręcone przy okazji wizyty filmowej ekipy francuskiej, która przyjechała do Polski razem z generałem Hallerem w 1919 roku. - Stąd mamy okazję w filmie zobaczyć obrazy życia codziennego ze Śląska Cieszyńskiego, Małopolski. Możemy zobaczyć górali, a nawet targi końskie – pewne rzeczy, których w owych czasach się nie kręciło. Wtedy się kręciło pogrzeby, koronacje. Myśmy byli bardzo zadowoleni, bo nagle się pojawiły sceny rodzajowe i jeszcze bardzo dobrej jakości - mówił Krzysztof Talczewski.

Jak podkreślił reżyser, swoją pracę wykonuje od ponad trzydziestu lat, ale tworzy filmy dokumentalne nie tylko o Polsce. - Kiedyś robiłem film trzygodzinny o historii Europy centralnej i południowej. Robię filmy historyczne, które dotyczą również historii innych państw, czy o flocie francuskiej. Ale zawsze, jeżeli to było możliwe, chciałem umiejscowić jakieś wątki dotyczące historii Polski - mówił Krzysztof Talczewski.

Jak wygląda proces rekonstrukcji kolorów w filmie archiwalnym? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Krzysztof Talczewski (reżyser filmów dokumentalnych)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 17.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am/mko

Czytaj także

Kategoria "Obraz" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:00
Nagrodę Polskich Mediów Publicznych 2019 w kategorii Obraz przyznaje Kapituła powołana przez Telewizję Polską. Wśród nominowanych do Nagrody są: Wojciech Korkuć, Wawrzyniec Kostrzewski, Bolesław Pawica, Zbigniew Rytel i Krzysztof Talczewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Bolesław Pawica: myślę obrazem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:15
- Kiedy przystępuję do każdego projektu, myślę jak zainscenizować i zilustrować muzykę takimi widokami, które mocno dotrą do każdej osoby - opowiadał w Dwójce scenarzysta, reżyser i producent.
rozwiń zwiń