Historia Garetha Jonesa. Niewesoła, prawdziwa, pouczająca

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:12
- Moja książka opowiada o losach człowieka, który w czasie swojej działalności dziennikarskiej odkładał poglądy na bok, by ujawniać prawdę zarówno tę wygodną, jak i tę niechcianą. Gareth Jones walczył o to, by ta prawda ujrzała światło dzienne - mówił w Dwójce Mirosław Wlekły, autor książki "Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo".
Audio
  • Gareth Jones, czyli cena poznania prawdy o sowieckim świecie (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W audycji rozmawialiśmy o historii młodego dziennikarza, który w latach 30. XX wieku odbył kilka samotnych podróży po komunistycznym imperium. Jako jeden z niewielu ludzi z Zachodu odkrył wówczas szokującą prawdę o sytuacji mieszkańców ZSRR. Gareth Jones rozmawiał z członkami aparatu państwowego, ale też zwykłymi ludźmi: robotnikami, chłopami. Na własne oczy widział sowieckie zbrodnie, na Ukrainie słuchał o ludziach umierających z głodu i aktach kanibalizmu.

- Przez sporą część swojego życia był zachwycony Niemcami i wiązał wielkie nadzieje z tym, co się działo w Związku Sowieckim. Wszystkie doświadczenia, które zdobywał w czasie swoich podróży obaliły to, co wcześniej o tym kraju myślał. To co zobaczył na Ukrainie zaprzeczyło wszystkim jego przekonaniom – powiedział Mirosław Wlekły.

Po powrocie na Zachód Gareth Jones opowiedział światu prawdę o "komunistycznym raju" i… został zaszczuty przez skorumpowanych zachodnich dziennikarzy, którzy podważali jego wiarygodność. Po kilku latach zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy dlatego, że wyjawił prawdę? Czy weryfikacja poglądów, której dokonał była skomplikowanym procesem, czy też nastąpiła gwałtownie pod wpływem jednego doświadczenia? W jakim stopniu opowieść o losach dziennikarza jest również książką o naturze rewolucji? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Mirosław Wlekły (reporter, autor książki "Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo")

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/pg

Czytaj także

Budowa Kanału Białomorskiego - literaci w służbie sowieckiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:00
Gorki, Jasieński, Katajew, Tołstoj i 116 innych najbardziej uznanych pisarzy w Związku Sowieckim wyruszyło w sierpniu 1933 roku na niesławny spływ po Kanale Białomorskim. Efektem wyprawy była książka, którą stworzyło 36 jej uczestników. Co to za dzieło? Czym jest Kanał Białomorski? Dlaczego udział w tym przedsięwzięciu był plamą na honorze sowieckich pisarzy? W audycji "Między Kropkami" mówił o tym pisarz Marian Sworzeń.
rozwiń zwiń