Magdalena Grochowska: moich bohaterów łączyły wartości europejskie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:52
- Po pierwsze niezależność myślenia, niepoddawanie się tym falom szaleństwa w postaci wzbierających ideologii komunizmu i nazizmu. Skąd oni czerpali siłę? Z poczucia nadciągającej katastrofy. Uważali, że trzeba sobie stawiać wymóg niezależności i dawania przykładu - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska, autorka książki "W czasach szaleństwa".
Audio
  • Magdalena Grochowska o swojej najnowszej książce "W czasach szaleństwa" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom. (wyd. Agora)/vicspacewalker (Shutterstock)

Jerzy Stempowski 1200.jpg
Magdalena Chabiera: Stempowski widział w Niemczech przestrzeń wolnego myślenia

"Pamięć o postawie bohaterów książki Magdaleny Grochowskiej, którzy sprostali wyzwaniu jakie niosły totalitaryzmy dla zasad międzyludzkiego współżycia, jest dla potomnych zobowiązaniem. Stawia nas twarzą w twarz z pytaniem: Co my robimy dla świata" – tak w posłowiu do ukazującej się właśnie pozycji pisze prof. Anna Wollf-Powęska.

Ich czterech

Bohaterami poprzednich książek tej autorki byli m.in. Jerzy Giedroyc i Jan  Strzelecki. Tym razem przedstawia ona czytelnikom losy i opowiada o postawach czwórki głównych bohaterów. Są nimi: poeta, tłumacz, edytor – Paweł Hertz, eseista - Jerzy Stempowski, rosyjski publicysta i krytyk - Dymitr Fiłosofow oraz niemiecki arystokrata, prawnik, antyfaszysta - Helmut von Moltke.

Czy ich strategie przeciwstawiania się szaleństwu były podobne? Jaką cenę zapłacili za swą postawę? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Magdalena Grochowska (autorka książki "W czasach szaleństwa")

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 17.10

Wersja rozszerzona rozmowy wyemitowanej w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/mko

Czytaj także

Sprawiedliwe. Historie kobiet ukrywających Żydów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:31
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tych spotkań. Trudno uwierzyć w to, co przeżyły w czasie II wojny światowej - mówiła w Dwójce autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowości polskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:34
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dropie" Natalki Suszczyńskiej oraz "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego.
rozwiń zwiń