Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:12
- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
Audio
  • Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Komentarze (Wybieram Dwójkę)
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: FACUNDO ARRIZABALAGA/PAP/EPA

PAP Olga Tokarczuk 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. W audycji "Wybieram Dwójkę" ogromnie prestiżową nagrodę Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w dziedzinie literatury dla polskiej autorki komentowali Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i prof. Ryszard Nycz.

- Wydaje mi się, że mimo wszystko było to zaskoczenie, bo Nobel zwykle zaskakuje. Olga Tokarczuk była wymieniana jako trzecia na liście i mieliśmy nadzieję, że so tego dojdzie, ale i tak po ogłoszeniu werdyktu prawie spadłam z krzesła - powiedziała Justyna Sobolewska. - Bardzo się cieszę, bo kibicuję Oldze Tokarczuk i jej twórczości od lat. To co najlepsze w jej książkach to trafienie w rezonans, po którym czytelnik mówi: ach, ja to wiedziałem - dodał prof. Ryszard Nycz.

Olga Tokarczyk jest autorką 17 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

- To jest także Nobel dla powieści. "Księgi Jakubowe" to wielka, opasła epopeja, która rezonuje z naszą rzeczywistością w ciekawy sposób, bo przecież opisuje koniec XVIII wieku, chwiejny moment świata, gdy zderzają się era wiary z erą rozumu. Poza tym, to bardzo ciekawe sięgnięcie do gatunku powieści historycznej. Wydaje się, że tą rzeczywistością najciekawszą dla Olgi Tokarczuk jest historia właśnie, będąca źródłem tematów literackich - zauważyła Justyna Sobolewska.


Tokarczuk_1200.jpg
Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Zapraszamy do wysłuchana nagrania audycji z gorącymi komentarzami na temat twórczości Olgi Tokarczuk i przyznania pisarce literackiego Nobla.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: prof. Ryszard Nycz i Justyna Sobolewska

Data emisji: 10.10.2019

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/kd

Czytaj także

Robert Konieczny: my, architekci, raczej projektujemy budynki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 17:00
- Cały czas staramy się robić coś takiego, czego jeszcze nie było, czyli ciągle jest to dążenie do jakiejś innowacyjności i do rozwiązań, które są zaskakujące. W tej chwili zaczęliśmy prace nad monografią ogólnoświatową, którą pisze Philip Jodido - mówił gość audycji "Wybieram Dwójkę", wybitny polski architekt, który we wrześniu dołączy do prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń