X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Mikołajewski: ludzie spierają się dziś o oczy Ginczanki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 17:00
- Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jakiego były koloru. Wiemy tylko, że każde oko było inne, ale czarno-białe zdjęcia niewiele tu rozstrzygają - mówił autor książki o Zuzannie Ginczance, poetce, satyryczce z kręgu Skamandra i "Szpilek".
Audio
  • Jarosław Mikołajewski o książce "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki" (Wybieram Dwójki)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Poeta Jarosław Mikołajewski w książce "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki" mierzy się z legendą przedwojennej autorki i przez jej pryzmat patrzy na własną postać. - Ta książka jest nawet bardziej o mnie, niż o Ginczance, o tym, jak ona zorganizowała moje uczucia i myśli.

Gość "Wybieram Dwójkę" wyznał, że u podstaw nastoletniej fascynacji twórczością poetki była świadomość jej tragicznego losu. Zuzanna Ginczanka została wydana w ręce gestapo ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, a następnie została rozstrzelana. - Zrobiło to mnie wrażenie, że została zamordowana piękna osoba, kobieta i wspaniała poetka. W tym losie 27-letniej dziewczyny, która nie wiadomo gdzie została pochowana, mieści się i ogromna zmysłowość, i nadzieja, i ogromna potrzeba życia oraz najbardziej tragiczne tego życia zakwestionowanie.

W audycji Jarosław Mikołajewski wyjaśnił, jakich momentów szukał w biografii Zuzanny Ginczanki. Mówił też o konsekwencji wyboru poetki, która jako młoda Żydówka, wbrew tradycji swojej rodziny, wybrała polską szkołę i kulturę.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Jarosław Mikołajewski (poeta i pisarz)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Margaret Thatcher. Autoryzowany portret Żelaznej Damy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:50
- Margaret Thatcher sama wybrała autora swojej biografii, sama zdecydowała jakie dokumenty i materiały archiwalne będzie mógł wykorzystać do napisania książki. Dlatego jest to biografia autoryzowana. Charles Moore miał też do Thatcher niemal nieograniczony dostęp i mógł jej zadawać dowolne pytania. Dowiedział się wielu rzeczy, które zawarł w swojej pracy, ale poznał także jej sposób myślenia – mówił w Dwójce Tomasz Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń