Barbara Gawryluk: za każdym twórcą ilustracji stoi opowieść

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 17:23
- Znamy i pamiętamy ilustrację okładki, a nie pamiętamy zupełnie nazwisk ich twórców i to było główne założenie tej książki. Nie można pominąć tych najbardziej popularnych artystów, ale wiele nazwisk jeszcze czeka na odkrycie i opisanie - mówiła w Dwójce dziennikarka, autorka książki "Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów".
Audio
Barbara Gawryluk Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów
Barbara Gawryluk "Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"Foto: Mat. promocyjne

Barbara Gawryluk podkreśliła, że w opracowaniu tej książki pomógł jej warsztat dziennikarski, bo przede wszystkim skupiała się na rozmowach z ludźmi i wyciągnięciu historii o ilustratorach i ilustratorkach. Zaznaczyła jednak, że było to często problematyczne, ponieważ pozostało niewielu żyjących mistrzów z polskiej szkoły ilustracji. Kłopotliwe było często nawet dotarcie do bliskich, którzy mogliby opowiedzieć o tych, których już nie ma, a autorka chciała, by za każdym z nazwisk stała jakaś opowieść.

Jednak w książce "Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów" odnaleźć można również wiele opowieści radosnych, pełnych szczęśliwych wydarzeń. - To nie jest suchy, encyklopedyczny tekst, tylko ludzkie losy. Chodziło mi o wykorzystanie mojej umiejętności wyciągania z ludzi różnych anegdot. Mam nadzieje, że książka spowoduje wzruszenia i uśmiechy.

Która z opisanych postaci jest dla Barbary Gawryluk szczególna? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Barbara Gawryluk (autorka książki "Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów")

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am/pg

Czytaj także

"VeryGraphic" – książka, której nie chce się odłożyć na półkę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 13:33
"VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century" to książka nie tylko do czytania, lecz także do oglądania. – To jest cacuszko, cudeńko, coś wspaniałego – zachwyca się Michał Nogaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie ilustracje dla dzieci z lat 50. wciąż w awangardzie!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 18:00
- To byli wspaniali graficy. Oni stworzyli polską szkołę ilustracji i stali się znani na całym świecie - mówiła Maria Biegańska z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego o bohaterach swojej wystawy "Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.–80. XX w."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń