Wydział Jazzu w Katowicach. Kamień węgielny tego gatunku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 19:18
- Mam za sobą wiele lat pracy z polskimi jazzmanami poza granicami kraju. To jest temat, który powraca praktycznie zawsze. To jest jakiś matecznik dla mnóstwa znakomitych muzyków - mówił w Dwójce Michał Hajduk, kurator odpowiedzialny za serię koncertów związanych z jubileuszem 50-lecia Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Audio
  • Prof. Jerzy Jarosik i Michał Hajduk o jubileuszu Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (Wybieram Dwójkę)
Akademia Muzyczna w Katowicach
Akademia Muzyczna w KatowicachFoto: Deep Pixel/Shutterstock

pap_jan_ptaszyn_wróblewski_1200.jpg
Opowieści Jana Ptaszyna Wróblewskiego, nestora polskiego jazzu

Początki katowickiego wydziału sięgają 1968 roku. Przy ówczesnej Wyższej Szkoły Muzycznej z inicjatywy prof. Zbigniewa Kalemby utworzono Zawodowe Studium Muzyki Rozrywkowej. - Żyliśmy w czasach, gdzie funkcjonowała tylko jedna partia i gdzieś stamtąd było takie pragnienie. Ktoś gdzieś pojechał, coś zobaczył i sobie wymyślił, że być może trzeba będzie otworzyć tu coś na wzór wydziału muzyki rozrywkowej - tłumaczył prof. Jerzy Jarosik, wieloletni dyrektor Instytutu Jazzu w Katowicach.

W 1969 roku Zawodowe Studium Muzyki Rozrywkowej przemianowano na Wydział Muzyki Rozrywkowej, a w 1984 roku - na Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pod tą nazwą wydział funkcjonował do 2005 roku, kiedy to przemianowano go na Instytut Jazzu. Od października tego roku jego nazwa to ponownie Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Ilu absolwentów liczy katowicki wydział? Którzy z nich wystąpią w ramach cyklu koncertów "JazzKLUB"? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: prof. Jerzy Jarosik (wieloletni dyrektor Instytutu Jazzu w Katowicach), Michał Hajduk (Instytut Adama Mickiewicza)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/mko

Czytaj także

Pięć polsko-światowych projektów na Jazz Jamboree 2019

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 12:48
- Specyfiką Jazz Jamboree ostatnich lat jest to, że pokazujemy krajowych wykonawców, którzy współpracują ze światowymi gwiazdami. W przypadku tegorocznego festiwalu mamy aż pięć takich projektów - mówił w Dwójce Mariusz Adamiak, szef jednego z najważniejszych kulturalnych wydarzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Herdzin: ta płyta to opowieść o tym, kim jestem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:11
- Od paru lat to, co mówię poprzez dźwięki, jest dosyć mocno określone potrzebą skupienia się na szukaniu wewnętrznego spokoju. Zresztą tytuły moich płyt i kompozycji również odnoszą się do tego - mówił w Dwójce polski kompozytor, pianista i aranżer, autor najnowszej płyty "Book of Secrets".
rozwiń zwiń