Najważniejszy wrzesień świata. Prześladowana mniejszość Rohingów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:00
- Opinia publiczna zaczęła interesować się czymś innym w momencie, kiedy 700 tysięcy ludzi, zmuszonych do ucieczki z Birmy, znalazło się w Bangladeszu i przestała im zagrażać śmierć, natomiast zostali pozostawieni sami sobie w obozach - mówił w Dwójce Marek Rabij, autor książki o ludobójstwie na mniejszości Rohingów.
Audio
  • Marek Rabij o książce "Najważniejszy wrzesień świata" (Wybieram Dwójkę)
Marek Rabij Najważniejszy wrzesień świata
Marek Rabij "Najważniejszy wrzesień świata"Foto: Mat. prasowe

Książka Marka Rabija "Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach" to reportaż o najbardziej prześladowanej mniejszości świata. - Mamy do czynienia ze społecznością, która w ponad 40% składa się z osób poniżej dwunastego roku życia. Mówimy o ponadmilionowej społeczności Rohingów, bo do tych 740 tysięcy uciekinierów, którzy musieli opuścić swoje domy w 2017 roku, musimy doliczyć ofiary wcześniejszych exodusów, które się zdarzały na początku XXI wieku, ale i w latach 70. i 90.

Dziennikarz podkreślił w rozmowie, że uwaga mediów odwróciła się od tych dramatycznych wydarzeń o wiele za wcześnie. Opinia publiczna nie towarzyszyła procesowi prześladowania muzułmańskiej grupy etnicznej, która jesienią 2017 roku, w obawie przez śmiercią, musiała uciekać do Bangladeszu, gdzie groziła im wegetacja.

Jaka była przyczyna bagatelizowania tego wydarzenia? Jak wygląda obecnie los dzieci, które były świadkami zagłady? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Marek Rabij (dziennikarz, publicysta, autor reportażu "Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach")

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 16.30

am

Zobacz więcej na temat: ludobójstwo Birma
Czytaj także

Papież Franciszek w Birmie. Co z losem ludu Rohingja?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 17:00
Papież rozpoczął w Birmie wizytę pod hasłem "Miłość i pokój". Tymczasem, pod adresem rządu w Naypyidaw i stojącej na jego czele Aung San Suu Kyi, pojawiają się oskarżenia o ludobójstwo muzułmańskiej mniejszości Rohingja. 
rozwiń zwiń