X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mikołaj Mirowski: Piłsudski stał się fantomem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 16:00
- O marszałku rozmawiamy pozytywnie, ponieważ pamiętamy, że odchodził w okresie prosperity, albo przynajmniej względnego spokoju i wydawało się, że II Rzeczpospolita jest państwem silnym i stabilnym - mówił gość Dwójki, historyk z Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Mikołaj Mirowski: Piłsudski stał się fantomem (Wybieram Dwójkę)
Józef Piłsudski za stołem podczas odczytu w sali Starego Teatru
Józef Piłsudski za stołem podczas odczytu w sali Starego TeatruFoto: NAC

Dr Mikołaj Mirowski w rozmowie zaznaczył, że postać marszałka Józefa Piłsudskiego wciąż jest gloryfikowana. Jednak istnieje wiele meandrów historii, związanych z jego biografią, które są zapomniane lub niepodejmowane. - Piłsudski miał w swoim życiorysie bardzo kontrowersyjne historie, które w II Rzeczypospolitej były roztrząsane, ale zostały "przycukrowane" w okresie PRL-u – również z racji braku niepodległości. I wtedy ten Piłsudski stał się monumentalny, a z kolei lata 90. usadowiły go na pomniku - wyjaśnił historyk.

Jak podkreślił gość Dwójki, o Piłsudskim mówimy najczęściej przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dodał, że szczególnie teraz, podczas obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej, temat marszałka i jego roli w tej operacji powróci.

Jak zostanie upamiętniona 152. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego? Jak wyglądają plany, związane ze stuleciem Bitwy Warszawskiej? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 16.30

am

Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski Bartosz Panek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Piłsudski jakim go znałem i widziałem" - wspomnienia świadków historii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:45
5 grudnia 1867 urodził się Józef Piłsudski, jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie ogromne kontrowersje już za swojego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasztanka - ulubiony koń Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 05:55
Legenda Piłsudskiego to szare mundury legionistów, to wysłużona maciejówka i sumiaste wąsy, ale byłaby to legenda niepełna bez płochliwej, drobnej, kasztanowej klaczy. Kasztanka to bezsprzecznie najsłynniejszy koń w dziejach Polski.
rozwiń zwiń