X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Biografie poniemieckich domów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 16:30
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Karolina Kuszyk - autorka książki "Poniemieckie", która opowiada o losie poniemieckich rzeczy i tym, co się z nimi stało po wojnie.
Audio
  • Karolina Kuszyk o książce "Poniemieckie" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Poniemieckie
Okładka książki "Poniemieckie"Foto: Mat. promocyjne

"Poniemieckie" to, jak czytamy w materiałach wydawnictwa Czarne, opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama "wychowana na poniemieckim" – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn.

- Z początku, przy pierwszym pokoleniu, trzeba było dokonać dość skomplikowanych zabiegów psychologicznych, żeby uznać te rzeczy za swoje, bo były to rzeczy niedawnego wroga. Dlatego myślę, że można mówić o próbie radzenia sobie, bo nasi dziadkowie i pradziadkowie byli na początku skazani na używanie tych rzeczy - mówiła Karolina Kuszyk.

Na czym polegał proces oswajania poniemieckich przedmiotów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Karolina Kuszyk (autorka książki "Poniemieckie")

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 16.30

bch/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Drgania". Zbiór fotografii z manifestacji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:53
Gościem "Wybieram Dwójkę" był wielokrotnie nagradzany fotograf i reportażysta Rafał Milach, którego wystawę "Drgania" oglądać można od 9 grudnia w stołecznej Galerii Studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Jastrzębski: mieszam świat Dana Browna i Bułhakowa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 17:00
- W mojej powieści miesza się historia i współczesność. To miała być powieść political fiction z elementami bułhakowskiej Moskwy - mówił w Dwójce wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie, autor książki "Przekleństwo Cara Iwana".
rozwiń zwiń