Co czeka Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Spotkanie z Joanną Mytkowską

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
- Kiedy zaczynaliśmy z instytucją, sztuka współczesna była odbierana jako hermetyczna i raczej związana z dosyć wąskim środowiskiem. W tej chwili mamy zupełnie inne poczucie - mówiła polska krytyk i historyk sztuki, która rozpoczęła kolejną kadencję na stanowisku dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 
Audio
  • Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: Shutterstock/Sergio Delle Vedove

Joanna Mytkowska w rozmowie podkreśliła, że instytucje kulturalne odnotowały w ostatnim czasie wyraźny wzrost zainteresowania sztuką współczesną. Jej zdaniem jest to spowodowane tym, że teatry czy muzea nie konkurują ze sobą, lecz współdziałają, dzięki czemu publiczność chętniej uczestniczy w wydarzeniach. - Mam nadzieję, że to, co czeka nas niebawem, czyli otwarcie nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w samym centrum miasta, będzie temu sprzyjać - mówiła dyrektorka muzeum.

Aktualne wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać nad Wisłą, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Najnowsza wystawa, to obrazy szwajcarskiej malarki Miriam Cahn. Jak wyjaśniła Joanna Mytkowska, wystawa jest ściśle związana z kolekcją muzealną. - Przewidzieliśmy, że ta artystka stanie się kluczową współczesną malarką i kupiliśmy do kolekcji duży obraz olejny i grupę rysunków - opowiadała historyk sztuki, podkreślając, że ta siedemdziesięcioletnia malarka jest postacią niezwykłą, a jej twórczość rezonuje ze współczesnymi problemami oraz duchową stroną ludzkiej natury. - Jest tam przerażenie i pewien rodzaj traumy, który wiąże się z codziennym doświadczeniem nieustannego kontaktu poprzez media z rozmaitymi tragediami - opowiadała.

Joanna Mytkowska mówiła również m.in. o twórczości progresywnej, którą zajmuje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także jak docierać z taką twórczością do odbiorców. Zaznaczyła też, że w Warszawie brakuje dużej publicznej kolekcji sztuki nowoczesnej. Jej zdaniem zaniedbana jest także wiedza na temat sztuki współczesnej w szkołach.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Joanna Mytkowska (krytyk i historyk sztuki, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Czy Wrocław zdradził swoje ideały?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 20:00
Przedsięwzięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 krytykował w Dwójce... współautor wniosku, który zapewnił Wrocławiowi to miano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rozpruwacz kulturalny" o wystawie "Nigdy więcej" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 00:01
W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" Jakub Moroz i jego gość dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki, rozmawiali o wystawie "Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Ludwisiak: sztuka współczesna nie ma barw politycznych

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 17:10
- Założenie, że istnieje sztuka współczesna lewicowa i prawicowa w moim głębokim przekonaniu jest błędne. Ja bym odnosiła się do kryterium profesjonalizmu, a nie do kryterium poglądów politycznych. Ja ani żaden inny odpowiedzialny dyrektor nie pyta artystów, których zaprasza do współpracy o ich poglądy - mówiła w Dwójce była szefowa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń