Czy Amfiteatr w Łazienkach Królewskich potrzebuje zadaszenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:27
- Idea uniezależnienia się od warunków pogodowych była przewidywana od samego początku Amfiteatru. Już w 1787 roku w swoim pierwszym, jeszcze prowizorycznym wariancie miał on dach płócienny na słupach rozwieszony nad widownią. A w 1790 roku to już była loża królewska i Amfiteatr murowany, gdzie również część zabezpieczała przed warunkami pogodowymi miejsce, gdzie mógł zasiadać król ze swoim dworem - mówił Mariusz Ścisło, przewodniczący sądu konkursowego.
Audio
  • Spór wokół dachu nad Amfiteatrem w Łazienkach Królewskich (Wybieram Dwójkę)
Amfiteatr w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Amfiteatr w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: Shutterstock/Piotr Wawrzyniuk

Niedawno zakończył się konkurs na projekt zadaszenia Amfiteatru w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Sąd konkursowy nie przyznał I nagrody. Drugie miejsce zajęła pracownia Czesława Bieleckiego. Jurorzy wyróżnili również jedną ze zgłoszonych prac.

- Postawiono bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o uwarunkowania ochrony konserwatorskiej. Oczekiwaliśmy w tym konkursie studialnym, który mógł być potem przedłużony do możliwości realizacyjnych, wypełnienia tych warunków, które założono w konkursie. A założono minimalną czy wręcz zerową ingerencję w substancję obiektów zabytkowych oraz demontowalność zadaszenia, które miało być przeznaczone do umożliwienia czasowego użytkowania Amfiteatru i teatru dla organizacji codziennych wydarzeń z pewnym uniezależnieniem się od warunków pogodowych - tłumaczył Mariusz Ścisło.

Sens zadaszenia Amfiteatru w Łazienkach Królewskich podważał natomiast w audycji Ignacy Zalewski, kompozytor i dyrygent. - Trochę nie mieści mi się w głowie, żeby taka konstrukcja mogła stać w Łazienkach choćby przez godzinę. Uważam, że każdy zabytek, szczególnie w takim kraju jak Polska, powinien być traktowany jakby był jeszcze więcej wart, niż jest. A mówimy o zabytku, który jest wart chyba najwięcej ze wszystkiego, co nam zostało, szczególnie w Warszawie. W momencie, kiedy ten zabytek dotrwał do naszych czasów w takiej, a nie innej formie, powinien on być właśnie w takiej formie chroniony w sposób szczególny. Taka jest moja, podkreślam, nieprofesjonalna opinia - przekonywał drugi z gości "Wybieram Dwójkę".

Jaki kształt finalnie będzie miało zadaszenie? Czy w ogóle powstanie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Mariusz Ścisło (architekt), Ignacy Zalewski (kompozytor, dyrygent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 16.30

pg/ac

Czytaj także

Łazienki Królewskie. Śladami marszałka Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 07:01
Józef Piłsudski bywał w Łazienkach Królewskich służbowo i prywatnie - tu miał ślub i chodził na msze święte. Spacery pod hasłem "Z marszałkiem Piłsudskim po Łazienkach" przybliżą związki Józefa Piłsudskiego z Łazienkami Królewskimi ich najbliższym otoczeniem. O miejscach, w których bywał i urzędował marszałek, opowiadał w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Kolmasiak, historyk  z Muzeum Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice wiewiórek z Parku Łazienkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 18:49
Karmienie wiewiórek jest jedną z głównych atrakcji jesiennych spacerów w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń