Sekrety muzyków. Spotkanie z Danutą Gwizdalanką

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 17:07
Co powoduje, że na polskim rynku nie ma książek poświęconych muzyce? Czy winę za taki stan ponosi polityka wydawnicza, czy może polski czytelnik nie jest nią po prostu zainteresowany? Na te i inne pytania odpowiadała w "Wybieram Dwójkę" muzykolog i autorka książek. 
Audio
  • Dr Danuta Gwizdalanka o książkach poświęconych muzyce (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tiko Aramyan

Mimo że w tym roku obchodzimy 250. rocznicę urodzin Ludwika van Beethovenam w Polsce nie widzimy zbyt wielu publikacji dotyczących życia bądź twórczości niemieckiego geniusza. Zdaniem Danuty Gwizdalanki inaczej dzieje się w Niemczech i Anglii. Brakuje nam bowiem nie tylko Beethovena, ale również Bacha czy Mozarta. Trudno jest znaleźć książkę, która nadawałaby się do przeczytania wieczorem albo w pociągu bez potrzeby posiadania kwalifikacji zawodowego muzykologa czy teoretyka. - Polski rynek książek jest strasznie ubogi. Ale to jest konsekwencja kiepskiego statusu muzyki w środowisku polskiej inteligencji. Erudycja muzyczna polskiego inteligenta nigdy nie była specjalnie dobra, ale to co jest w tej chwili jest na poziomie katastrofy - mówiła muzykolog.

Dr Gwizdalanka uważa, że problemem w Polsce są książki pisane przez ekspertów dla ekspertów i podkreśla, że od lat stara się tłumaczyć wiedzę o muzyce na język, który byłby bardziej przystępny. Zauważa, że często są to informacje napisane językiem, który sprawia wrażenie naukowego. Jest to "choroba, która toczy nie tylko środowisko muzyczne". - Nie dziwię się, że kiedy normalny czytelnik weźmie coś takiego do ręki, to mówi "to nie dla mnie" - mówiła.

Danuta Gwizdalanka uważa, że książka o muzyce, którą warto przeczytać, została napisana kilkanaście lat temu przez Steffena Möllera. - Tego samego, który tak zachwalał Europę - wyjaśniła rozmówczyni. - On się świetnie zna na muzyce, pisze dla ludzi. To jest przeuroczy sposób pisania o muzyce, o drodze dochodzenia do muzyki i jest tam mnóstwo myśli, z którymi ja jako tzw. zawodowiec się zgadzam. Książkę polecam każdemu, kto się zastanawia czy słuchać klasyki, bo ona pokazuje, dlaczego właśnie warto. Jest napisana bardzo dobrze, bez trudnej terminologii. Takich książek nam brakuje na polskim rynku - opowiadała muzykolog.

Gwizdalanka zdradziła również, że niedawno skończyła pisać książkę "Symfonia na 444 głosy", która wkrótce pojawi się na rynku wydawniczym. Jest to zbiór 444 wypowiedzi na temat muzyki - od pojedynczych opinii po długie deklaracje. Autorka postawiła sobie parę zasadniczych pytań poszukując odpowiedzi w wypowiedziach bardzo różnych osób: od Platona do współczesnych blogerów. Z tego powstała książka, w której można przeczytać, jak bardzo ludzie się różnią, podobnie odpowiadają na pytania "dlaczego słuchasz muzyki?" albo "komu i do czego potrzebna jest muzyka?".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: dr Danuta Gwizdalanka (muzykolog, autorka książek)

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 16.30

Zobacz więcej na temat: muzykolog KULTURA Jakub Kukla
Czytaj także

Jakub Jakowicz z nagraniami "Sonat na skrzypce i fortepian" Grażyny Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 18:15
- Grażyna Bacewicz stworzyła swój świat grania na skrzypcach i tego nie ma nigdzie indziej. Skrzypek często ma tę wadę, że stawia na liryzm, a ona grała w niesamowicie rytmiczny sposób - opowiadał polski skrzypek, który wraz z Bartoszem Bednarczykiem nagrał płytę z pięcioma sonatami polskiej kompozytorki.
rozwiń zwiń