"Sonety krymskie" są również Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 20:56
- Na Moniuszkę oddziałała zarówno fascynacja Wschodem, jak i ogromny afekt, jaki miał w stosunku do zbioru 18 sonetów Mickiewicza - podkreślała Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia, opowiadając o premierowej płycie: Stanisław Moniuszko "Sonety krymskie" Chóru Polskiego Radia i {oh!} Orkiestry Historycznej.
Audio
  • Maria Piotrowska-Bogalecka o premierowej płycie: Stanisław Moniuszko "Sonety krymskie" (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty Sonety krymskie Moniuszki.
Okładka płyty "Sonety krymskie" Moniuszki.Foto: mat. pras.

Jak mówiła Maria Piotrowska-Bogalecka, słynnym orientalnym cyklem Adama Mickiewicza Moniuszko zafascynował się „w sposób absolutny”. - Opracował osiem z nich na tenora solo, chór i na orkiestrę.

"Sonety krymskie" to kantata na głosy solowe, chór i orkiestrę. Stanisław Moniuszko skomponował ją w 1867 roku do słów zaczerpniętych ze słynnego zbioru 18 sonetów Adama Mickiewicza. Pierwsze wykonanie odbyło się rok później w Warszawie. Oskar Kolberg recenzował z zachwytem: "Sonety ułożone w muzykę – rzecz rzadka, prawie nie praktykowana".

- Jest tu niesamowite zespolenie tego, co sam tekst oferuje, z warstwą muzyczną. Możemy tu mówić o bardzo ilustracyjnej muzyce, absolutnym mariażu warstwy instrumentalnej z wokalną - mówiła Maria Piotrowska-Bogalecka.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć". Spotkanie z autorem

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:30
- To jest historia mojej rodziny, historia zbrodni, której sprawcą był mój dziadek. Ale to jest też jest historia rzeczywistości różnych innych miejsc, do których wędruję w tej książce. Docieram do miejscowości, w których w czasie wojny wydarzyły się zbrodnie na miejscowej ludności żydowskiej - opowiadał Mirosław Tryczyk, autor książki "Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć".
rozwiń zwiń