Klucz do dziedzictwa. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 16:00
- Dzięki językowi ojczystemu człowiek ma możliwość kontaktu z kulturą swojej społeczności, możliwość patrzenia na świat w jeden wyjątkowy sposób. W każdym języku zakodowane są bowiem określone wartości - mówił w Dwójce dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Język i jego znaczenie. Rozmowa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (Wybieram Dwójkę)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/FGC

język polski 1200.jpg
"Nasz język współczesny". Audycje Dwójki o języku polskim

- Kontakt z językiem pozwala zakorzenić się w kontekście kulturowym - podkreślał gość "Wybieram Dwójkę. - Stroje, muzyka. Całe dziedzictwo, do którego - w momencie, gdy tracimy dostęp poprzez język - ciężko jest nam dotrzeć.

Jak tłumaczył dr Stanisław Kordasiewicz, język ojczysty to droga do własnych korzeni, ale i do tego, by "świat był bardziej różnorodny", żeby można było pokazać wiele innych perspektyw. Choćby tych zapisanych na kartach literatury danego języka. 

Co ciekawe, oderwanie społeczności od swojego języka może wpływać negatywnie na jej kondycję psychiczną i fizyczną. - Wśród społeczności rdzennych, które kontakt z językiem zachowują, poprawia się ich stan zdrowia i dobrostan. A wśród społeczności, w których czasami w sposób przymusowy zaprzestano korzystać z własnego języka, intensywnej rozwijają się choroby cywilizacyjne, a nawet wskaźnik samobójstw - przytaczał dr Stanisław Kordasiewicz wyniki badań.

W nagraniu rozmowy również m.in. o rdzennych językach funkcjonujących w obrębie polskich granic. Okazuje się, że jest ich sporo.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: dr Stanisław Kordasiewicz (Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 21.02.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Mali i duzi. Jeszcze więcej języków w Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 11:00
– Jednym z celów Europejskiego Dnia Języków jest wspieranie różnorodności kulturowej i wielojęzyczności – mówiła Iwona Kuczkowska z Instytutu Goethego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Amfiteatr w Łazienkach Królewskich potrzebuje zadaszenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:27
- Idea uniezależnienia się od warunków pogodowych była przewidywana od samego początku Amfiteatru. Już w 1787 roku w swoim pierwszym, jeszcze prowizorycznym wariancie miał on dach płócienny na słupach rozwieszony nad widownią. A w 1790 roku to już była loża królewska i Amfiteatr murowany, gdzie również część zabezpieczała przed warunkami pogodowymi miejsce, gdzie mógł zasiadać król ze swoim dworem - mówił Mariusz Ścisło, przewodniczący sądu konkursowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cały świat to Bauhaus". Stan nieważkości, metal i szkło

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 19:52
Wystawa w ośmiu rozdziałach opisujących lata 1919-1933 naświetla tę tematykę: rozdział "W powietrzu" z jednej strony opowiada o bauhausowskiej fascynacji motywem nieważkości, z drugiej, o dematerializacji architektury za pomocą szkła i metalu.
rozwiń zwiń