Przystań młodego artysty im. Katarzyny Kobro przy łódzkiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:31
- Zawierucha wojenna zniszczyła wiele jej prac. Rzeźbami ogrzewała dom, wiele prac tak właśnie skończyło. Projekt przedszkola przetrwał na makiecie - mówiła o rzeźbiarce Katarzynie Kobro dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. 
Audio
  • Rozmowa z prof. Joanną Rudzką-Habisiak o projekcie przedszkola artystycznego, które powstanie przy łódzkiej ASP (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Viktoriya

To jedna z najwybitniejszych rzeźbiarek dwudziestolecia międzywojennego. Katarzyna Kobro urodziła się u schyłku XIX stulecia w Moskwie, z matki Rosjanki i ojca Niemca. Do Polski trafiła po ewakuacji gimnazjum, w którym się uczyła. Całe dorosłe życie związała z Polską. Skomplikowane pochodzenie było źródłem dramatycznych wydarzeń w jej życiu. 

Autorem koncepcji przedszkola, które wybudować ma łódzka ASP, są architekci miejscy z Biura Architekta Miasta UMŁ, którzy swoje prace wzorowali na zdjęciach makiety przedszkola zaprojektowanego przez Katarzynę Kobro na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.

- Budynek ma charakter pasywny, wpuszczony w skarpę. Dzieci będą w przyziemiu, z oknem z widokiem na wodę, na piętrze będzie bryła przedszkola funkcjonalnego, kompozycja nr 8 Kobro, z dużymi połaciami szyb, gdzie będzie między innymi galeria - mówiła rektor ASP.

Placówka powinna zostać otwarta w ciągu dwóch lat. - To będzie przedszkole publiczne, choć należące do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dzieci będą widziały budynek uczelni, a my będziemy oglądać przedszkole przez staw - wyjaśniała Jolanta Rudzka-Habisiak.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Bartosz Panek

Goście: dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak (rektor Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi)

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 16.30

uk/pg

Czytaj także

"Trzeba znać miejsce w szeregu". Piotr Milewski o pracy w japońskiej korporacji

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 16:00
- Firmie trzeba oddać dużo, nie tylko w wymiarze czasu, godzin spędzanych w biurze, ale też trochę swojej duszy. Podjąłem taką próbę i w pewnym momencie myślałem, że mi się udało - mówił o pracy w Kraju Kwitnącej Wiśni Piotr Milewski, autor książki "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Rekordy, rozmach i koronawirus w tle

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie pod każdym względem niezwykły. Zarówno pod względem ilości pianistów chcących w nim wystartować, jak i instytucji zaangażowanych w jego organizację, finansowanie i relacjonowanie. Mimo wątpliwości związanych z koronawirusem, organizatorzy podjęli decyzję o zachowaniu pierwotnego terminu przesłuchań, które odbędą się w kwietniu w Warszawie.
rozwiń zwiń