Socrealizm magiczny - żart czy hipoteza?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 17:00
- Socrealizm jest nazywany przede wszystkim"kłopotliwym dziedzictwem" i co jakiś czas pytamy o dystans do tej epoki i czy jesteśmy w stanie bez emocji i obciążeń ją oceniać, nie niszcząc i nie wyzbywając się tej części naszej przeszłości - mówił Łukasz Galusek, który opowiadał o najnowszym numerze kwartalnika "Herito", poświęconego socrealizmowi. 
Audio
  • Łukasz Galusek o architekturze socrealizmu (Wybieram Dwójkę)
Panorama Nowej Huty, Kraków
Panorama Nowej Huty, Kraków Foto: Nahlik/Shutterstock

Socrealizm, który jest tematem najnowszego wydania pisma "Herito", kojarzy się niezbyt pozytywnie. Mówiąc o nim myślimy o z góry narzuconej estetyce i służbie ideologii. Jak wyjaśnia Łukasz Galusek, tytuł numeru - "Socrealizm magiczny?" - jest prowokacją, która ma zadanie zweryfikować, czy jesteśmy na tyle zdystansowani do tego nurtu, by móc ocenić go bez obciążenia ideologicznego, a nawet dostrzec pewną wartość architektoniczną i urbanistyczną. - Z jednej strony jest to pytanie o samą wartość tych dzieł, a z drugiej o naszą dojrzałość w traktowaniu trudnej przeszłości i tego, co z niej dziedziczymy - mówił gość audycji.

- Architektura jest tym, co zostaje i z czym trzeba żyć. Pomniki zburzyliśmy albo wysłaliśmy do lamusa, obrazy zdjęliśmy ze ścian, na książkach osadza się kurz, a architektury tak łatwo pozbyć się nie da. Niekończące się dysputy na temat Pałacu Kultury i Nauki są na to najlepszym przykładem. A może to jest czas, aby zastanowić się, czy architektom i urbanistom nie udało się jednak zorganizować nam przestrzeni miejskiej od strony funkcjonalnej i estetycznej na tyle dobrze, że może ten kłopot może wyparować - podkreślił architekt.

Zdaniem Łukasza Galuska, za socrealistycznymi dziełami architektury kryje się coś więcej, niż tylko symbol pewnej ideologii. Jest w nich "rodzaj pewnej magii", jak np. w moskiewskim metrze, będącym "bajką ukrytą pod ziemią i pałacem dla ludu", czy nawet Nowej Hucie w Krakowie, która jest coraz bardziej doceniana jako miejsce do życia. - Wydaje mi się, że ten wektor naszej oceny zaczyna się odwracać - zaznaczył gość audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Bartosz Panek

Goście: Łukasz Galusek (architekt, wicedyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie)

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Mury i ludzie. Barbara Kleszczyńska

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 09:00
Gościem Wojciecha Markiewicza w czwartkowy wieczór będzie ceniona konserwator zabytków Barbara Kleszczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Kraków potrzebuje socmoderny?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 16:35
Casus hotelu Forum i hotelu Cracovia pokazuje, że tylko do pewnego stopnia. Porozmawiamy o tym w "Przestrzeniach kultury".
rozwiń zwiń