"Stracił wszystko oprócz miłość do zwierząt". Słuchowisko z mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 18:01
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na przejmujące słuchowisko Jerzego Janickiego "Wyrok śmierci na konia faraona" z 1979 roku. Wśród wykonawców m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Stanisława Celińska, Henryk Talar i Franciszek Pieczka.
Audio
  • Zaproszenie na słuchowisko Jerzego Janickiego "Wyrok śmierci na konia faraona" (Wybieram Dwójkę)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/VICUSCHKA

audiobook książka słuchawki 1200.jpg
Rzecz "nie do pomyślenia poza radiem", czyli magia słuchowiska

- To historia mężczyzny, który w życiu właściwie stracił już wszystko. W tle jest tu przejmująca i druzgocąca historia wojenna - opowiadała o fabule słuchowiska "Wyrok śmierci na konia faraona" Małgorzata Szymankiewicz. Jak podkreślała, głównemu bohaterowi, w którego wcielił się Henryk Talar, pozostało już tylko jedno: miłość do zwierząt, do tytułowego konia.

W zaproszeniu do wysłuchania tej radiowej opowieści nie zabrakło również przypomnienia kunsztu jej autora. - Jerzy Janicki pracował najpierw jako reportażysta - przypominała Małgorzata Szymankiewicz, wskazując, jak to reporterskie doświadczenie wpłynęło m.in. na konstrukcję słuchowiska i język bohaterów.

- Warto sięgać do tych archiwalnych pozycji. Zwłaszcza że opowieść Jerzego Janickiego brzmi bardzo współcześnie - mówiła Małgorzata Szymankiewicz. Należy dodać, że słuchowisko to zostało zrekonstruowane cyfrowo przez Andrzeja Brzoskę z Teatru Polskiego Radia.

Słuchowisko na antenie radiowej Dwójki w sobotę (14.03) w godz. 19.10-20.00. Zobacz więcej >>>

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Małgorzata Szymankiewicz (kierownik Redakcji Literackiej Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 16.10

Czytaj także

Prof. Krzysztof Gajda: najlepsze są piosenki o niespełnionej miłości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 10:55
- Jak pomyślimy sobie o piosenkach, które są najciekawsze, najważniejszej, najbardziej wartościowe literacko, to najczęściej jednak chodzi o miłość nie do końca szczęśliwą. To jest pewnie tak, jak w ogóle z literaturą, że jakiś defekt, jakieś niespełnienie jest dla artystów bardziej interesujące niż wtedy, gdy wszystko idzie gładko - mówił w Dwójce literaturoznawca i badacz piosenki literackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stary poeta mówi. Jarosław Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 11:00
- Iwaszkiewicz późny przeżywa jakiś wzlot, natomiast "Urania" jest powiewem ostateczności, czymś niezwykłym - mówił Radosław Romaniuk o ostatnim wierszu Iwaszkiewicza, otwierającym wydany po śmierci poety tom "Muzyka wieczorem".
rozwiń zwiń