Kultura salonowa XIX wieku, czyli "Warszawski Salon Muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:00
- Spotkania salonowe były bardzo ważne. To były miejsca, w których prezentowało się nowe utwory i promowało swoją muzykę, nawiązywało nowe kontakty. Można zatem traktować to w czysto towarzyskim i intymnym charakterze, jak i dość ważnym elemencie muzyki - opowiadała pianistka Katarzyna Drogosz, która z zespołem Arte Dei Suonatori nagrała płytę "Warszawski Salon Muzyczny".
Audio
  • Katarzyna Drogosz o płycie "Warszawski Salon Muzyczny" (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty Warszawski Salon Muzyczny
Okładka płyty "Warszawski Salon Muzyczny"Foto: Mat. promocyjne

Płyta "Warszawski Salon Muzyczny" to zapis muzycznych spotkań Katarzyny Drogosz i grupy Arte Dei Suonatori. Na płycie znalazły się utwory Józefa Elsnera, Marii Szymanowskiej, Franciszka Lessla, a nawet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jak podkreśliła pianistka, album ma przypomnieć czasy kultury salonowej z początków XIX wieku, jednak nie tylko tej warszawskiej. - Mamy tu kompozytorów związanych szczególnie z Warszawą, jak np. Józef Elsner. Ale "salon" to też styl życia i myślenia o roli tego repertuaru - mówiła artystka.

Katarzyna Drogosz zaznaczyła, że cała płyta została nagrana na instrumentach historycznych. - Te utwory, jak np. Trio Franciszka Lessla, są wyrazistym przykładem, jak szczegółowe elementy budowy takiego instrumentu sprawiają, że możemy zastosować się do wskazówek kompozytora, czasami bardzo nietypowych. To pokazuje, że instrumenty historyczne przewyższają instrumenty współczesne - wyjaśniła. Dodała, że w utworach słychać "specyficzną poświatę wokół delikatnego dźwięku fortepianu". - To efekt niemożliwy do skopiowania we współczesnym instrumencie, co jest silnym argumentem za wagą i pięknem instrumentów historycznych.

W audycji Katarzyna Drogosz opowiadała także m.in. o solowym albumie, nominowanym do tegorocznych Fryderyków.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Katarzyna Drogosz (pianistka)

Data emisji: 18.03.2020

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Marek Weiss-Grzesiński: muzyka to wyzwanie niedemokratyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 18:00
- Edukacja muzyczna powinna istnieć od szkoły podstawowej. To, że została zlikwidowana, jest ciężką hańbą tego kraju. Natomiast szkolnictwo artystyczne to jest co innego. To uczenie ludzi, którzy mają kiedyś potencjalnie zagrać koncert Beethovena na skrzypcach. Żeby to zrobić, trzeba ćwiczyć cztery godziny dziennie, potem pięć, a potem osiem. I bez tego nie ma co marzyć, żeby człowiek to zagrał - mówił reżyser teatralny i operowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Kociuban: powinniśmy się chwalić polską muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:50
- Wybór utworów był dość oczywisty, ponieważ chcieliśmy nagrać coś, co dołożyłoby cegiełkę do promowania muzyki polskiej, ale też promowania tych utworów, które są zapomniane lub rzadko wykonywane - mówiła pianistka o płycie "Tansman. Bacewicz. Piano concerts", która była nominowana do nagrody Fryderyki – Album roku Muzyka Koncertująca.
rozwiń zwiń