"To zjawiskowa interpretacja". "Flis" Moniuszki w serii płyt Heritage

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 16:58
- Seria "Dziedzictwo", to z założenia promowanie i pokazywanie dziedzictwa polskiej fonografii - mówił o zbiorze płyt HERITAGE, którą zainaugurowało nagranie z 1962 roku - "Flis" Stanisława Moniuszki, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr. Danielem Cichym o serii HERITAGE
Okładka płyty Flis
Okładka płyty "Flis"Foto: Mat. promocyjne

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wychodzi na przeciw potrzebom osób, które poszukują dostępu do archiwalnych nagrań filharmonii czy teatrów operowych. - Sięgnęliśmy do tego co jest skrywane w archiwach polskich nagrań i zrobiliśmy potężną kwerendę artystyczną - wyjaśniał Daniel Cichy. - Pierwszą płytą jest "Flis" w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Zdzisława Górzyńskiego. We współpracy wystąpili znakomici artyści.

Spośród wykonań tej opery, interpretacja z 1962 roku najmocniej poruszyła redaktorów muzycznych.  - Kiedy słuchamy tej muzyki, nie mamy tego z czym kojarzy się Moniuszko, pewnej ciężkości. To jest muzyka absolutnie lekka, absolutnie dowcipna, z pięknymi frazami, które zachwycają - uzasadniał wybór.

Jak opowiadał dyrektor wydawnictwa, wokół tego utworu do dziś krąży niezbyt chlubna historia. - Moniuszko chciał bardzo szybko skomponować coś na fali sukcesu "Halki". Legenda głosi, że partytura powstała w zawrotnym tempie w paryskim hotelu, ale to nie prawda - zaznaczył - zresztą ówcześni krytycy bardzo pochlebnie się o niej wypowiadali.

Wkrótce dostępna będzie kolejna płyta z serii HERITAGE.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: dr Daniel Cichy (dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego) 

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 16.30

uk

Czytaj także

Piotr Beczała: byłem nieodłącznym elementem tej wersji "Halki"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 07:00
- Z szefem Theater an der Wien rozmawialiśmy o moim powrocie na tę scenę. Po dwóch godzinach nie mogliśmy znaleźć ani terminu, ani tytułu. Już na odchodne odparłem, że jak wystawi Moniuszkę, to mogę pójść na większe ustępstwa - mówił w Dwójce światowej sławy tenor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śląscy mistrzowie kameralistyki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:06
"Rozmowy po zmroku" spędziliśmy w doborowym towarzystwie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia - czołowej kameralnej grupy, która została założona w 1990 roku przez dyrygentkę Annę Szostak. Zespół w tym roku świętuje 30. urodziny.
rozwiń zwiń