Reportaż o współczesnym Oświęcimiu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 16:30
- To, co mnie zainteresowało, to jak żyć w takim miejscu z dnia na dzień. Kiedy idzie się do sklepu, albo chce się zrobić grilla na tarasie, ale nie można, bo obok jest obóz - mówił Marcin Kącki - reporter, który opublikował właśnie swoją nową książkę zatytułowaną "Oświęcim. Czarna zima".
Audio
  • Marcin Kącki o książce "Oświęcim. Czarna zima" (Wybieram Dwójkę)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. prom.

Autor podkreślił, że nie da się pisać o takim mieście jak Oświęcim bez kontekstu historycznego, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ta dramatyczna historia wpływa na lokalną społeczność. Dlatego postanowił zadać jego mieszkańcom pytanie: "Jak się tutaj żyje?". - Proszę sobie wyobrazić, że mieszkają państwo na cmentarzu: symbolicznym, materialnym; cmentarzu największego ludobójstwa. Obóz to nie jest tylko symboliczne miejsce kaźni, ale nieprawdopodobna logistyka pamięci, która potwornie wpływa na mieszkańców - zaznaczył.

Marcin Kącki podkreślił, że turystyka do miejsc zagłady staje się coraz bardziej popularna, jednak organizacyjnie jest to trudne do udźwignięcia dla okolicznych miejscowości. - Z roku na rok wzrasta liczba odwiedzających, ale zwyczajnie brakuje infrastruktury drogowej, jak w przypadku Brzezinki. Nie ma nawet z Brzezinki do Oświęcimia drogi, którą można by spokojnie pójść, bo albo będzie się potrąconym przez samochód, albo ugrzęźnie się w błocie. Mieszkańcy narzekają też z powodów finansowych - opowiadał gość audycji.

Autor wspomniał, że do Oświęcimia pojechał przez przypadek, promując swoją poprzednią książkę "Białystok". - Zdałem sobie sprawę, że jest mi wstyd, bo ja nic nie wiem o tym miejscu. Tak jak większości, kojarzy mi się po prostu z Auschwitz. I przypomniałem sobie anegdotę, że kiedy byłem dzieckiem, to na kolonii mieliśmy kolegę z Oświęcimia. Pierwsze, o co go pytaliśmy, to na jakiej pryczy śpi. Pomyślałem, że w zasadzie od tamtej pory niewiele się zmieniło - mówił autor, dodając, że pisząc książkę, wiele razy spotkał się ze wstydem oświęcimian przed przyznaniem do miejsca zamieszkania. - Nawet dorosłe osoby wstydziły się mówić, że są z Oświęcimia, bo nie chciały narażać się na docinki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Data emisji: 4.05.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

#mimanchiitalia. Tęsknię za Tobą, Italio!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:02
- Kiedy ktoś nagle postawił z powrotem granicę między państwami, zorientowałem się, że w ostatnich trzech latach nasze najszczęśliwsze chwile były we Włoszech. To był impuls, żeby wysyłać dobrą energię do Włoch - mówił Piotr Głowacki, aktor, który zorganizował akcję wsparcia dla Włoszek i Włochów #mimanchiitalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czytanie poszerza możliwości istnienia". Światowy Dzień Książki

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:13
- Czytanie jest po to, byśmy nie utwierdzili się w przekonaniu, że nikim innym już nie będziemy, że nic innego nam się nie przydarzy – mówił w Dwójce prof. Michał Paweł Markowski. 
rozwiń zwiń